עולים על הקרקע. צילום: דוברות מרחבים

היסטוריה בנגב. לאחר שנים רבות בהן למעלה מ-800 אלף תושבי הדרום סבלו ממחסור חמור ביותר במיטות לאשפוז שיקומי ונאלצו לנסוע עד לתל השומר או בית לוינשטיין במרכז הארץ בכדי לקבל את זכות בסיסית כמו שירותי רפואי-שיקומי, החלה הבוקר (שני) בניית בית החולים השיקומי הראשון בדרום, בכפר השיקומי "עלה נגב - נחלת ערן".

כידוע לכל מי שמתגורר בנגב, הפער הרפואי בין המרכז ודרום הארץ הוא משמעותי, בלשון המעטה. המחסור הכרוני במחלקות שיקום ובסגל מקצועי והמרחק הגדול מהמרכז, הופכים את חייהם של תושבים הזקוקים לשירותי שיקום לבלתי נסבלים.

108 מיטות עד 2020: מתקדמים לקראת הקמת בית חולים שיקומי ראשון בנגב
מפעילים לחץ: בנגב אין תא לחץ וחולים מטורטרים עד מרכז הארץ
גרים בנגב וזקוקים לקלינאית תקשורת? תצטרכו להמתין לפחות שנה
הסניף המקומי נסגר: אלפי חולים בדרום לא יוכלו להיבדק לנגיף האיידס באנונימיות
בכנסת ינסו לבחון דרכים לשפר את מצב שירותי הבריאות בנגב

מספר המיטות בארץ ל-1,000 נפש נמוך מאוד ביחס ל-OECD. בחתך ארצי יש ממוצע של 0.1 מיטות ל-1,000 איש, כאשר באזור תל אביב המצב טוב יותר עם 0.22 מיטות ל-1,000 איש. עד לפני שנה היו בדרום רק 0.004 מיטות ל-1,000 איש (כלומר 4 מיטות בלבד), וכעת יש 20 מיטות, יחס של 0.02 מיטות ל-1,000 איש, או עשירית מיחס המיטות בתל אביב.

על פי הנתונים בכל רחבי ישראל ישנן 847 מיטות אשפוז-שיקומי בלבד: כולל שיקום כללי, שיקום ילדים, שיקום אורתופדי, שיקום נוירולוגי, שיקום נשימתי וטיפול נמרץ שיקומי למחוסרי הכרה.

תקופת אשפוז ממוצעת נדרשת לחולה שיקומי היא 38.5 ימים. כיום יש מחסור חמור ברופאים ואחיות בתחום השיקומי, כמו גם פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק וקלינאי תקשורת. בכפר מקווים כי המדינה תשכיל ליצור תמריצים לאנשי מקצועות הבריאות כדי שיבואו לעבוד בשיקום בדרום.

״זה מאורע היסטורי", אמר ראש המועצה האזורית מרחבים ויו״ר מרכז המועצות האזוריות שי חג׳ג׳, "הקמתו של ביה"ח השיקומי ב״עלה נגב - נחלת ערן״ הוא אור בקצה המנהרה עבור אלפי תושבי הדרום אשר אינם מקבלים שיקום כמו שצריך ותיתן תקווה להם ולבני משפחתם".

יו"ר הכפר השיקומי "עלה נגב - נחלת ערן", האלוף (מיל') דורון אלמוג הוסיף: "בית החולים השיקומי הראשון בדרום ייתן מענה למיליון תושבי הנגב אשר מתקשים כיום לקבל שירותי שיקום באשפוז עקב המחסור החמור".

"בחמש השנים הקרובות אנו נכפיל את מספר העובדים בכפר כדי לתת מענה שיקומי מיטבי. אנחנו זקוקים לרופאים, אחיות וסגל ממקצועות השיקום. נקים כאן יישוב קהילתי 'דניאל', שמיועד ל-600 משפחות שאנחנו משוכנעים שיהוו חלק מכוח האדם של הכפר".