"המרכז למיניות בריאה בנגב". הסניף נסגר והפעילות ההסברתית הופסקה. צילום: הרצל יוסף

זה לא כל כך נעים לראות מרפאה סגורה. לפני כשבועיים החליט הוועד למלחמה באיידס להקפיא את פעילותו בבאר שבע, כאשר משמעותה המעשית של אותה החלטה היא סגירת הסניף, שפעל בבירת הנגב זה 23 שנים וביצע בדיקות אנונימיות לגילוי נגיף האיידס ומחלות מין נוספות בקרב אלפי מטופלים, תושבי העיר בפרט, והנגב בכלל.

הסיבה לצעד הזה - קשיים כלכליים אליהם נקלע הוועד למלחמה באיידס. הסניף הבאר שבעי של הוועד למלחמה באיידס, שנקרא "המרכז למיניות בריאה בנגב", היה ממוקם עד הימים האחרונים בבניין "מרכז הנגב", מול בית החולים סורוקה, והוא שירת מטופלים רבים, בהם גם סטודנטים, חיילים ועובדים זרים, שביקשו לשמור על פרטיותם ולהיבדק באופן אנונימי.

באחרונה נקלע הוועד למלחמה באיידס לקשיים כלכליים, אשר על פי גרסת ראשי הוועד, נבעו כתוצאה משינוי פתאומי ולא צפוי במצבת הגופים התורמים ובגובה תמיכתם לארגון.

לאור זאת, כך ציינו השבוע בוועד למלחמה באיידס, בהתאם להחלטת הוועד המנהל, נאלץ הוועד לבצע מספר צעדי התייעלות. הצעד הראשון שננקט בעקבות המציאות הזו היה הקפאת פעילות מרכז הבדיקות של הוועד בבאר שבע.

בוועד למלחמה באיידס ציינו השבוע כי הסניף הבאר שבעי, שהוא אגב הסניף הוותיק ביותר של הוועד מחוץ לזה שבתל אביב, שירת מגוון רחב של קהלים שבאו להיבדק בצורה מהירה ואנונימית לנגיף HIV, הנגיף המחולל את מחלת האיידס, ולכלל מחלות המין.

לצד זאת, סיפק הסניף פעילויות שונות לקהילה המקומית, ליווי ותמיכה פסיכוסוציאלית וקיים ימי בידוק במוסדות שונים וביצע פעילויות הסברה רבות בבתי הספר התיכוניים בבאר שבע וביישובי הסביבה, במוסדות אקדמיים ובקרב ארגונים העובדים עם בני נוער. עד לסגירתו עבדו בסניף הבאר שבעי 17 מתנדבים ומתנדבות.

בלי הסברה
השבוע, כשצוות "ידיעות הנגב" פקד את המקום, קידמה את פנינו דלת נעולה ללא כל שלט או מודעה על סגירת הסניף. בוועד למלחמה באיידס ציינו כי כל עוד הסניף סגור עומדת בפני המטופלים האפשרות להיבדק במרפאת האיידס בבית החולים סורוקה.

ד"ר דניאל גרופל. "עם סגירת הסניף, אין בכל אזור הנגב כל גורם רפואי שמבצע בדיקות אנונימיות בתחום מחלות המין". צילום פרטי

ד"ר דניאל גרופל, רופא למחלות זיהומיות בבית החולים סורוקה ובמרפאת האיידס בבית החולים, התנדב בפעילות הסניף הבאר שבעי של הוועד למלחמה באיידס, ובמסגרת פעילותו ההתנדבותית הוא הכשיר את המתנדבים בסניף לבצע את אותן בדיקות.

השבוע אמר ד"ר גרופל: "אמנם לכל מי שמבקש להיבדק בכל הקשור לאיידס ולמחלות מין שונות, יש את האפשרות להיבדק במרפאת האיידס בסורוקה או במרפאות קופות החולים דרך רופא המשפחה, אך הבדיקות הללו אינן אנונימיות. הסניף הבאר שבעי שנסגר עכשיו היתה האופציה היחידה עבור אותם אנשים להיבדק באופן אנונימי".

"מעבר לזה, הקפאת הפעילות כוללת מן הסתם גם את הפסקת הפעילות ההסברתית בקהילה ויש רק להצטער על כך שמחוסר תקציב מקפיאים את כל הפרויקט החשוב הזה".

כיצד ההחלטה על הקפאת הפעילות תשפיע בפועל על המטופלים?
"עם סגירת הסניף בבאר שבע, אין בכל אזור הנגב כל גורם רפואי שמבצע בדיקות אנונימיות בתחום הזה של מחלות מין. כל מי שייבקש להיבדק אמור להגיע אלינו, למרפאה בסורוקה, אבל זה לא יהיה באופן אנונימי. גם הפסקת הפעילות ההסברתית פוגעת בכל מה קשור למיניות בריאה".

מחסור בתורמים
עו"ד חן שמילו, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, סיפר ל"ידיעות הנגב" כי לאחרונה נקלע הוועד למלחמה באיידס למשבר תקציבי עקב איבוד תורמים פתאומי ועיכוב כספים ממשרד הבריאות.

"הצעד הראשון שאותו נאלצנו לנקוט בצער רב הינו הקפאת פעילות מרכז הבדיקות של הוועד בבאר שבע. לדאבוננו, עלות תפעולו של המרכז הפכה להיות גבוהה מדי עבורנו, קל וחומר כאשר אין אף גוף שתומך בעלות המלאה הזו".

נבחנו אופציות חלופיות?
"ניסינו לבחון אופציות חלופיות בתוך באר שבע, אך גם באלה ישנה עלות גבוהה שאין לה מימון ציבורי. אנו מודעים לקושי הרב שצעד זה מעורר עבור הציבור המתגורר בדרום הארץ. משמעותו היא שהחל מחודש ינואר 2019 יהיו פחות מקומות שבהם ניתן לבצע בדיקות HIV מהירות ואנונימיות ובדיקות אנונימיות למחלות מין נוספות במרחב מתל אביב דרומה".

עוד הוסיף כי "לצד זאת, אנו תקווה כי בקרוב נמצא מקורות מימון לפעילות ונקים מחדש את הסניף. אנו מקווים שמשרד הבריאות ועיריית באר שבע ימצאו את המשאבים לעזור לנו לחדש את הפעילות ולשוב לבירת הנגב בזמן הקרוב".

עו"ד חן שמילו. "לדאבוננו, עלות התפעול הפכה להיות גבוהה מדי עבורנו". צילום: טלי ודבורה

בלי לשפוט
"היום הוא יום עצוב", נכתב בעמוד הפייסבוק של המרכז למיניות בריאה בנגב, "יום שבו נשבר הלב להרבה מאוד אנשים שלקחו חלק משמעותי, מהותי ומעצב בבניית המרכז הבאר שבעי של הוועד למלחמה באיידס לאורך השנים. אנשים שיצרו, חשבו, הגו, עבדו ועמלו כדי להגיע לכל מי שרוצה להיבדק, זקוק לאוזן קשבת לא שיפוטית, וכדי לקדם ולעודד בריאות מינית ומיניות בריאה בקרב כל חתכי האוכלוסייה באזור".

"ההחלטה של הנהלת הוועד למלחמה באיידס אינה פשוטה והיא מגיעה על רקע קשיים כלכליים שמונעים ממנה מלהמשיך ולהחזיק בסניף בדרום, וגם על רקע החלטות שנויות במחלוקת של משרד הבריאות שלא להמשיך ולסבסד את בדיקות השתן שאנו עורכים".

במרכז למיניות בריאה גם קוראים לכל מי שמאמין בחשיבות המשך הקיום של מרכז הבדיקות, גם אם בקונסטלציה אחרת שתאפשר הגעה לקהלים שונים, שאליהם טרם הצליחו מתנדבי הסניף להגיע, לבוא ולסייע למציאת פתרון שיביא להמשך פעילותו של הסניף.

נאחזים בתקווה
דור אטיאס, סטאז'ר לרפואה בבית החולים סורוקה, התנדב בחצי השנה האחרונה בסניף הוועד למלחמה באיידס בבאר שבע. את לימודי הרפואה הוא עשה בירושלים, כשבמקביל ללימודיו הוא ניהל בהתנדבות את סניף "הבית הפתוח" בבירה, שהוקם על ידי הקהילה הלה"טבית. במסגרת פעילות הסניף פועלת בו 'המרפאה הפתוחה' המציעה לציבור הרחב בדיקות HIV מהירות ואנונימיות.

"אני מכיר את החשיבות של הבדיקות הללו ושל ההסברה למיניות בריאה", אומר אטיאס, "הכי חשובה כאן זו האנונימיות. מאוד כואב לנו נושא הקפאת פעילותו של הסניף בבאר שבע. אני מאוד מקווה שהסניף לא ייסגר לחלוטין. אנחנו מאוד נאחזים בתקווה הזו. מסיבות מצערות של קשיים כלכליים הוקפאה הפעילות, גופים שתרמו החליטו לצמצם או אף להפסיק את התרומות מסיבות השמורות עמם וזו התוצאה".

הרופאים ערכו בדיקות וגם היוו אוזן קשבת לחולים. אילוסטרציה: שאטרסטוק

מהן בעצם ההשלכות, מנקודת מבטך כפעיל בסניף, של הקפאת הפעילות?
"יש חשיבות רבה לגבי השיח בנושא המיניות. בפריפריה המצב קשה יותר מאשר במרכז הארץ, שם יותר קל להגיע למרפאה בה הבדיקות שנעשות והשיחות שמתנהלות עם אדם כזה או אחר הן אנונימיות לגמרי. אתה יושב עם בן אדם, בודק אותו, משוחח איתו, מבלי שהוא מוסר לך את פרטיו. אתה מתייחס אליו כאל אדם. אנונימי לגמרי. עכשיו זה לא יקרה".

כלומר?
"כשאנחנו לא נמצאים כאן, מי שיהיה מעוניין להיבדק או לשוחח על בעייה כזו או אחרת שיש לו בנושא המיניות או מחלות מין, יצטרך לשקול אם הוא מוכן להיחשף בפני גורם אחר. לא מן הנמנע, שיהיו כאלה שיוותרו על הבדיקה ועל השיחה. זה בדיוק המתכון להתפשטותן של מחלות מין".

הפתיעה אתכם הבשורה על סגירת הסניף?
"זה הפתיע את כולנו. זה לא היה צפוי. אני מאוד מקווה שזו תהיה הקפאה זמנית ולא סגירה סופית של הסניף. אני לא יודע מה תהיה הכתובת לכל אותם אנשים שהיו באים אלינו ועתה הם יצטרכו למצוא מקום בהיעדרנו. כרגע אין שום מקום כזה שפעל כפי שאנחנו פעלנו".

יש אלטרנטיבות
ממשרד הבריאות נמסר בתגובה לפניית "ידיעות הנגב" בנושא: "מהנהלת הוועד למלחמה באיידס נמסר לאחרונה כי היא נאלצת לצמצם את פעילויותיה ולהקפיאן בצורה זמנית עקב קשיים תקציביים שנגרמו כתוצאה מצמצום התורמים הפרטיים שנהגו לתרום בשנים האחרונות. הוועד למלחמה באיידס מפעיל בסניף באר שבע שירותים כגון בדיקת HIV ובדיקות למחלות מין בהיקף מצומצם".

"ניתן לקבל בדיקות אלה בכל מרפאות קופות החולים ובמרפאת אבחון HIV במרכז הרפואי סורוקה. לכן, הטענה שאין מענה אחר אינה מדויקת. אנו מקווים שהוועד יתגבר על הקשיים התקציביים שלו בעתיד הקרוב".

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: "הנושא אינו מוכר וידוע לעיריית באר שבע. במידה שתגיע פנייה מהמרכז, הנושא ייבדק על ידי הגורמים המקצועיים בעירייה".