מרכז סבן למיילדות בסורוקה. מקרה טראגי. צילום: הרצל יוסף

זוג הורים, תושבי הנגב, תובעים את 'שירותי בריאות כללית' בסכום של למעלה מ־2.5 מיליון שקלים, לאחר שלטענתם, בתם התינוקת נפטרה יומיים לאחר לידתה כתוצאה מרשלנות רפואית של רופאי בית החולים 'סורוקה'. לטענת ההורים, ניתן היה להציל את חיי התינוקת לו היה נעשה אבחון במהלך הריונה של האם.

בכתב התביעה, שהוגש באחרונה לבית המשפט המחוזי בתל־אביב, טוענים ההורים באמצעות באי כוחם, עורכי הדין כרמי בוסתנאי ומיכאלה ייגר, כי בבדיקות שנערכו לאשה בשבועות הראשונים של ההריון, ושנעשו במרפאה גינקולוגית של קופת חולים כללית, נמצא כי "מדדי העובר תואמים את גיל ההריון". בהמשך נשלחה האשה לייעוץ ביחידה לייעוץ גנטי בבית החולים 'סורוקה', שם המליצו לה על המשך מעקב הריון.

האשה, כך נטען בכתב התביעה, עברה סקירה שלגביה נקבע שהיא תקינה, מלבד משקל העובר שהיה נמוך. הסוקר גם כתב שיש לשים לב שמדובר בשליה המורכבת משני חלקים. כשבוע לפני הלידה נבדקה האישה שוב בחדר המיון בבית החולים 'סורוקה' ושוחררה לביתה עם חוות דעת שההריון תקין. יום לפני הלידה התובעת שוב היתה בבית החולים ושוחררה.

על פי הנטען בכתב התביעה, יצאה התינוקת לאוויר העולם בלידת חירום בוואקום ללא דופק ונשימה ולאחר כ־20 דקות של החייאה, היא החלה לנשום, אושפזה בפגייה, אולם נפטרה ביממה השנייה לחייה. בחוות דעת שצורפה לתביעה מסביר מומחה לגינקולוגיה ומיילדות כי מדובר במקרה בו כלי הדם של העובר חוסמים את יציאתו החוצה, מקרה שיכול להתרחש כאשר קיימת יותר משלייה אחת.

"הסיכוי למות הוולד במקרה כזה", מציין המומחה בחוות הדעת, "הוא גבוה ביותר ומגיע עד לכ־60%, בעוד שאם מאבחנים זאת במהלך הלידה ומבצעים ניתוח קיסרי, סיכויי התמותה הם בשיעור של כארבעה אחוזים. כלומר, הסיכוי לשרוד, אם מגלים את הבעיה במהלך ההריון, הוא בשיעור של כ־96%".

על פי חוות הדעת, "כאשר מאתרים במעקב ההריון גורמי סיכון לבעיה של כלי דם החוסמים מעבר של התינוק החוצה, מקובל לבצע בדיקת אולטרסאונד דופלר, שבאמצעותה ניתן לשלול בסבירות גבוהה את הבעיה. ניתן לומר ללא ספק, שאם הרופאים בקופת חולים, אשר עקבו אחר הריונה של היולדת, היו בודקים לעומק את האפשרות לקיום הבעיה, כפי שמקובל בפרקטיקה הרפואית בעת שמאובחן גורם סיכון לבעיה והיו מאבחנים זאת בזמן, הם היו מחליטים לסיים את ההריון בניתוח קיסרי כמקובל במקרים אלו, דבר שהיה מונע את מות התינוקת".

טרם הוגש כתב הגנה. מבית החולים 'סורוקה' נמסר בתגובה: "כתב התביעה טרם הועבר אלינו. לכשיגיע, נלמד אותו ונגיב כמקובל כחלק מההליך המשפטי".