הבן הקטן שהציל: ליאם, תינוקה של דבורה מקימי, בת 40 מנתיבות, הובהל למיון ילדים בבית החולים סורוקה בבאר שבע שבוע בלבד לאחר לידתו, בעקבות פרכוסים ורעידות שהחריפו.

דבורה מקימי ובנה. צילום: דוברות בי"ח סורוקה

ליאם הובהל  לחדר ההלם במיון ילדים בסורוקה ומשם לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ ילדים.  שם התברר כי הוא סובל מהיפוקלצמיה (סידן נמוך) שגרם לפרכוסים. הסיבות לחוסר הסידן נבדקו, וביניהן נטייה גנטית ו/או פעילות יתר של בלוטת התריס של האם.

צוות היחידה לטיפול נמרץ ילדים שטיפל בליאם הפנה את האם דבורה לבדיקות ומצא כי רמת הסידן שלה גבוהה במיוחד והיא סובלת מהתייבשות. לאחר התייעצות עם ד"ר נטע לוונטל, אנדוקרינולוגית ילדים וד"ר דיינה כהן, אנדוקרינולוגית מבוגרים בסורוקה, נמצא כי לדבורה גידול שפיר גדול בבלוטת יותרת התריס שגורם להפרשת יתר של הורמון יותרת התריס (PTH).

דבורה אושפזה ונותחה להוצאת הגידול מבלוטת התריס היא ותינוקה שוחררו בריאים לביתם. "אני מאמנת כושר במקצועי", היא מספרת, "הגידול שממנו סבלתי היה גורם לי לאבד את היכולת ואהבה שלי למקצוע. אני מודה לצוות הרפואי והסיעודי שטיפל בנו על המקצועיות, השירות והבירור המעמיק עד למציאת הפתרון לבעיה ממנה סבלנו בני ואני".

בלוטת יותרת התריס אחראית לשמירה על  רמות הסידן בגוף ולכן לאחר שהתינוק נולד במידה ובלוטת יותרת התריס עדיין לא מצליחה להיכנס לפעילות ולגרום לאיזון משק הסידן בילוד, התינוק יסבול מהיפוקלצמיה (סידן נמוך בדם) בעוד שאצל האם יש עדיין היפרקלצמיה (סידן גבוה בדם)..

ד"ר יהושע בן ציון. צילום: רחל דוד

ד"ר יהושוע בן ציון, רופא בכיר במחלקה לאף אוזן וגרון בסורוקה: "מצב זה של גידול שפיר של יותרת בלוטת התריס אינו נדיר. התסמינים העיקריים של גידול בבלוטת יותרת התריס הם:  עייפות, חולשה, הפרעה בזיכרון, הפרעה בריכוז, דכאון, כאבים בעצמות ובשרירים ואבנים בכליות. 

"ניתוח להוצאת הגידול מרפא את המצב ב-95% מהמטופלים. פעילות היתר של בלוטת יותרת התריס אצל האם שגרמה לפרכוסים אצל הילוד עקב היפוקלצמיה היא אינה מצב שכיח".