תוצאות המחקר הפתיעו. אילוסטרציה: pixabay

אף פעם לא מאוחר. מחקר של בית החולים סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון קובע, כי אפשר ללדת בשלום גם בגילאי 50 ומעלה. ממצאי המחקר הוצגו באחרונה בכנס של החברה לרפואת האם והעובר שהתקיים בארצות הברית.

עד לפני כ־30 שנה נחשבה לידה מאוחרת למדע בדיוני. עם הזמן, הודות להתפתחויות בתחום הרפואי והטכנולוגי עלה הגיל בו האישה יכולה ללדת. המחקר בחן את סיבוכי ההריונות בקרב נשים מעל גיל 50 וכן את השאלה האם נשים שיולדות בגילאים אלה נמצאות בסיכון מוגבר, להן ולעובר, לעומת יולדות צעירות מהן.

צוות החוקרים כלל את פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה, ד"ר גלי פריאנטה וד"ר ארז הלוי ממחלקת נשים ב' בסורוקה ואת ד"ר תמר וינשטוק מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון.

במחקר בחנו החוקרים את תוצאות ההריון, כלומר את מצב היולדת והעובר בהריון ולאחר הלידה בקרב 68 נשים בנות 50 ומעלה, שילדו בשנים האחרונות. תוצאות ההריון והלידה של אותן נשים הושוו לתוצאות של 558 נשים שילדו בין הגילאים 50־45, של 7,321 נשים שילדו בגילאי 44־40 וכן של 240 אלף נשים שילדו מתחת לגיל 40.

המחקר כלל לידות שהתרחשו בבית החולים סורוקה בלבד ונבחנו במסגרתו סוגיות של לידות מוקדמות, סוכרת הריונית, יתר לחץ דם וניתוחים קיסריים.

החוקרים הגיעו למסקנה שכל הסיבוכים לאם ולעובר היו גבוהים יותר בקרב נשים שילדו מעל גיל 40 בהשוואה לאלה שילדו בגילאים נמוכים יותר. עם זאת, למרבה ההפתעה לא נצפתה הסלמה בסיבוכים בקרב יולדות מעל גיל 50 בהשוואה לנשים שילדו בין הגילאים 50־40.

עורכי המחקר בכנס לרפואת האם והעובר בלאס וגאס. "50 זה ה־40 החדש". צילום: דוברות סורוקה

מבלי להיכנס לשאלה האתית של אימהות מאוחרת, עורכי המחקר סבורים שגם בגיל 50 פלוס ניתן ללדת, בכפוף למצבה הבריאותי של היולדת ולתרומת ביצית שלה היא תזדקק.

"מסתבר", אומר פרופ' אייל שיינר, מעורכי המחקר, "ש־50 זה ה־40 החדש. אין ספק, שהצוותים הרפואיים עתידים לנהל יותר ויותר לידות של נשים מעל גיל 50. בסך הכל יש לזכור, שכבר מעל גיל 40 שיעור הסיבוכים עולה. מומלץ להתייחס להריונות מעל גיל 40 וכמובן מעל גיל 50 כהריונות בסיכון. דגש מיוחד יש לשים על מעקב סוכר בצום ולחצי דם בהריון לגילוי מוקדם של סיבוכים".