הצוות הרפואי עם רותם דוקרקר. צילום: רחל דוד, סורוקה

רותם דוקרקר (34), תושבת באר שבע ואם לשני ילדים, לא האמינה שזה קורה לה. בשמונה השנים האחרונות היא סבלה מאי ספיקת כליות ונאלצה לעבור טיפולי דיאליזה באופן קבוע. מצבה הרפואי חייב אותה לעבור השתלה ובמשך השנים היא המתינה לכליה מתאימה.

באחרונה, לאחר שבמשך שנים לא ראתה את בני משפחתה, המתגוררים בהודו, היא החליטה לטוס כדי לבקרם. תוכניתה של דוקרקר השתבשה לאחר שיומיים לפני הטיסה היא קיבלה שיחת טלפון בה בישרו לה רופאיה על כליה שעשויה להתאים לה. תוך זמן קצר ביטלה דוקרקר את הטיסה להודו ועשתה את דרכה לבית החולים סורוקה לבדיקות ולהכנה הנדרשת לפני ניתוח ההשתלה.

צוות המשתילים כלל את פרופ' יוסף חביב, מנהל המחלקה הנפרולוגית בסורוקה, ד"ר בוריס רוגצ'וב וד"ר מרינה ורוביוב, מומחים בנפרולוגיה, ד"ר עבד אבו גנים וד"ר עוז יקיר, מומחים בכירורגיה כללית והשתלות איברים במחלקה כירורגית א'.

"זמן רב ייחלתי לבשורה הזו", אמרה רותם דוקרקר, מושתלת הכליה, "שנים עברתי סבל נפשי ופיזי. העובדה שמשפחתי מתגוררת בהודו הקשתה על ההתמודדות עם הטיפולים. מהצוות הרפואי והסיעודי בסורוקה זכיתי למקצועיות ולאיכות הרפואית יוצאות מן הכלל, אך בראש ובראשונה הם מהווים עבורי משפחה. לכל אורך השנים קיבלתי תמיכה פיזית ונפשית שעזרה לי לשרוד".

לדברי מנהל המחלקה הנפרולוגית בסורוקה, פרופ' יוסף חביב, "לביצוע ההשתלה של רותם קרוב לאזור המגורים היתה חשיבות רבה. הקירבה הקלה עליה ועל בני משפחתה ושיפרה בעבורה את הזמינות, את המעקב הרפואי, את איכות החיים ואת התיפקוד שלאחר ההשתלה. ההשתלה תשפר משמעותית את בריאותה ואת איכות חייה של רותם, ועבורנו זה אושר עצום".

ד"ר עבד אבו גנים, שנמנה עם צוות המשתילים, ציין כי "השתלת כליה היא פרוצדורה הדורשת מיומנות רבה. ההשתלה דורשת התאמה מירבית בין הכליה הנתרמת לחולה הדיאליזה המקבל את הכליה, וזו נקבעת לאחר ביצוע בדיקות מרובות, כמו סוג הדם ונוגדנים. הצלחת ההשתלה כרוכה בהיכרות טובה של הצוות את המטופל, כמו במקרה של רותם שהצוות מכיר אותה היטב".