מוחמד אבו סינג'ר. אחיו: "מה שעמד לנגד עינינו היה להציל חיים". צילום באדיבות המשפחה

ביום שלישי שעבר, סמוך לשעה 17:00, עמד מוחמד אבו סינג'ר בן ה- 10, תושב רהט, על המדרכה סמוך לביתו, ולפתע, ללא כל התראה מוקדמת הגיח רכב ופגע בו. חובשים ופרמדיקים של מד"א נגב, שהוזעקו למקום,  העניקו לילד הפצוע טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים 'סורוקה' כשהוא פצוע באורח אנוש וסובל מחבלת ראש קשה ביותר.

בסוף השבוע האחרון, כשרופאי בית החולים בישרו להוריו של מוחמד כי בנם שרוי במצב של מוות מוחי נשימתי, הם לא היססו והחליטו לתרום את איבריו על מנת להציל את חייהם של חולים אחרים.

"ההסכמה לתרום את איבריו של מוחמד", סיפר אמג'ד אבו סינג'ר, אחיו של מוחמד למיינט באר-שבע, "היתה של ההורים ושל בני המשפחה. לא היתה לנו כל התלבטות. כשהרופאים בישרו לנו שמוחמד נמצא במוות מוחי, לא היתה לנו כל התלבטות".

זה צעד די נדיר בחברה הבדואית לתרום איברים?
"כולנו בני אדם. יהודים וערבים הם בני אדם ואין הבדל בין דם לדם. מה שעמד לנגד עינינו היה להציל חיים, וזה לא משנה אם מדובר ביהודי או ערבי".

מוחמד אבו סינג'ר הניח אחריו במותו את הוריו ואת שבעה אחיו ואחיותיו. הוא למד בכיתה ד' בבית הספר היסודי "אלזהרה" ברהט. "חלומו של מוחמד", מספר האח אמג'ד, "היה להיות רופא. הוא היה ילד טוב, ילד אהוב על כולם. לא היו לו תחביבים מיוחדים, אבל כמו כל ילד בגילו הוא אהב לשחק עם החברים שלו בשכונה".

מה התחושות במשפחה בעקבות הצעד הנדיר של תרומת האיברים?
"המטרה שלנו היתה להציל חיים של אחרים. במותו הוא הציל את חייהם של ארבעה בני אדם. יש לנו תחושה שמוחמד שלנו חי בגופם של אנשים אחרים שזכו לקבל את איבריו". 

בסוף השבוע האחרון, כאמור, הושתל ליבו של מוחמד בגופו של שלום דב בער יונה, בן 14 מערד, בבית החולים 'שניידר'. שלום סבל ממחלה של שריר הלב ולפני מספר שנים עבר ב'שניידר' השתלת קוצב לב, מאז נמצא במעקב משותף של בית החולים סורוקה ומרכז 'שניידר'. לפני מספר שבועות מצבו החמיר, והוא נזקק להשתלת לב דחופה להצלת חייו.

הכבד הושתל באשה בת 36 בבית החולים 'איכילוב'. כליה ולבלב הושתלו בגבר בן 36 בבית החולים 'איכילוב' וכליה נוספת הושתלה בבית החולים 'שניידר' בילדה בת חמש.