לפני 35 שנה, כשהיה נער בן 16 הבין ישי (שושו) ענבר מהי המחלה שממנה סובלים חלק מבני משפחתו, ועברה גם אליו ואל אחותו בתורשה. מדובר במחלת כליות פוליציסטיות (PKD), שמחמירה מאוד בעשור הרביעי לחיי החולה ומחייבת השתלת כליה כדי להינצל ממוות.

ענבר עם אשתו רעות וילדיו. "הגיע תורי". צילום פרטי

סבו מאיר פרנקל ז"ל היה הראשון בשושלת (מאוחר יותר התגלה מידע על דורות קודמים) שחלה במחלה ונפטר בגיל צעיר. כשאמו חלתה ומצבה החמיר, אחרי שנים שבהן עברה טיפולים תרופתיים ודיאליזה, לא נמצא לה תורם והיא נפטרה. אחותו, שמבוגרת ממנו ב־11 שנה, עברה השתלת כליה בגיל 39 מבן זוגה, שנמצא מתאים.

"הגיע תורי", אומר השבוע ענבר (41) מנאות הכיכר, נשוי לרעות ואב לארבעה. אלא שלצערו, אשתו, שהיה בטוח שתציל את חייו, לא נמצאה מתאימה לתרומה. כעת, הדרך היחידה היא לנסות למצוא תורם.

"כבר 20 שנה אני יודע שיבוא יום שבו אצטרך השתלת כליה, אז יחסית אני לא מופתע", כתב בפוסט מרגש השבוע. "ובכל זאת, עצם העובדה שזה באמת הגיע, ואין לי ברירה אלא למצוא תורם כמה שיותר מהר - לא גורמת לשמחה גדולה".

ענבר, איש הייטק וחקלאי, החל לברר את ההליכים למציאת תורם והופתע לגלות, לדבריו, שיותר מ־60% מהאנשים שמעוניינים לתרום נפסלים לרוב מסיבות בריאותיות. "כדי שאחד ומיוחד יסכים וגם יתאים מכל הבחינות - אני חייב למצוא כמה שיותר אנשים", סיכם.

המעוניינים לתרום נדרשים להשיב על טופס שאלות. אם המתנדב יימצא רלוונטי, הוא יתחיל הליך של בדיקות רפואיות.

לפרטים נוספים חפשו: kidney4shushu.