תופעה כואבת של גניבות. אילוסטרציה: שאטרסטוק

מכת הגניבות של טלפונים סלולריים ממאושפזים במחלקות השונות בבית הוחלים סורוקה לא נעלמה מעיניהם של שלושה סטודנטים להנדסה. שיתוף פעולה בין בית החולים לסטודנטים להנדסת מכונות ב-SCE, המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, עשוי לצמצם את התופעה הכואבת במיוחד של גניבת רכוש, בעיקר טלפונים ניידים וטאבלטים.

במסגרת האקתון שהתקיים באחרונה בבית החולים הציגו הסטודנטים אביב דדוש, עומר גודר ויונתן יעקבי, סטודנטים שנה רביעית להנדסת מכונות, את פתרונם לבעיה בדמות כספת קטנה ואישית אשר תותקן בצד מיטתו של המאושפז. המוצר אותו פיתחו הסטודנטים ננעל על מיטת החולה ומחזיק את הטלפון הנייד או את הטאבלט במצב נעול, כך שאי אפשר יהיה לפרק את המכשיר ללא מפתח או לנתק את הטלפון ללא שבב אלקטרוני מתאים.

נכון לעכשיו, המוצר החדש נמצא כבר בשלבי פיתוח של אב טיפוס ראשוני, ובסורוקה מעוניינים לבחון תחילה את המוצר באופן ניסיוני באחת ממחלקות האשפוז.

המוצר החדש ייבחן באופן ניסיוני באחת ממחלקות האשפוז. צילום: טל בלובר

"לאחר בדיקות מעמיקות", סיפרו שלושת הסטודנטים, "והתייעצות עם צוות בית החולים, מצאנו כי הפתרון הטוב ביותר יהיה לקבע את הכספת בכוננית שמוצבת בסמוך למיטת החולה. בדקנו יחד עם אנשי המערך הלוגיסטי בבית החולים היכן למקם את הכספת, ובמקביל לתקופת המבחנים, אליה אנחנו נכנסים כעת, אנחנו מקדמים יחד עם אנשי בית החולים פתרון אמיתי למען המאושפזים".

ראש המחלקה להנדסת מכונות במכללת סמי שמעון, ד"ר גדליה מזור, ציין כי "ההכשרה שאנחנו מקנים לסטודנטים שלנו נותנת להם יתרון משמעותי בתכנון ופיתוח מוצרים חדשניים, ולכן אני לא מופתע שהם נבחרו על ידי הנהלת בית החולים להמשיך בפיתוח אב טיפוס של המוצר שהם תכננו".

המשנה למנהל בית החולים סורוקה, ירדן נבו, אמר כי "לקחנו על עצמנו אתגר של פיתוח פתרונות לצרכי רפואה ברמה בינלאומית ופיתוח של ידע וטכנולוגיה רפואית במענה לצרכים רפואיים טיפוליים. המרכז הרפואי יוזם פרויקטים מגוונים בתחומים שונים כדי לתת מענה לצרכים השונים של המטופל. מטרת הפרויקטים האלה היא לשלב גופים רלוונטיים בתהליכי החדשנות המפותחים בסורוקה ולקחת חלק בעיצובו של בית חולים חכם וחדשני שמחובר לצרכי השטח".