בית החולים סורוקה. מקום טוב באמצע. צילום: הרצל יוסף

משרד הבריאות שאל, המטופלים ענו ודירגו. במקביל לגל המחאה של הרופאים הפנימיים, הדיווחים על העומסים בחדרי המיון והמחלקות הפנימיות והעדויות על חולים המאושפזים במסדרונות ובחדרי אוכל בבתי החולים ברחבי הארץ, משרד הבריאות מפרסם היום (שני) את סקר חווית המטופלים בחדרי המיון.

הסקר מתבסס על שאלון טלפוני בקרב כ-11 אלף בני אדם, שטופלו בבתי החולים בין מאי לאוגוסט 2018 ואושפזו במשך שני לילות ומעלה.

היכן ממוקם בית החולים היחיד בנגב בדירוג?
על פי הממצאים, בתי החולים בהם שיעור המאושפזים במסדרונות הגבוה ביותר, הם אסף הרופא בצריפין, שערי צדק בירושלים ורמב"ם בחיפה. לעומתם בבתי החולים מעייני הישועה בבני ברק, כרמל בחיפה וקפלן ברחובות רק מעט מהחולים מתאשפזים במסדרונות.

בסורוקה שיעור המאושפזים במסדרונות עומד על 12% והוא מדורג במקום השישי הצפוף ביותר.

כשזה מגיע לשביעות הרצון מהמחלקות הפנימיות, הנתונים פחות מעודדים - אלו המחלקות עם הדירוג הנמוך ביותר בהשוואה לשאר המחלקות בבתי החולים. שביעות הרצון הנמוכה ביותר נרשמה בבתי החולים הלל יפה בחדרה, ברזילי באשקלון, הדסה הר צופים בירושלים, קפלן ואסף הרופא.

המחלקות הפנימיות של סורוקה מדורגות דווקא במקום טוב באמצע, בין שיבא לאיכילוב מהמרכז, עם 80% שביעות רצון בקרב הנשאלים בסקר. מדובר בעלייה של 7% לעומת הסקר הקודם שנערך לפני כשנתיים.

עלייה בשביעות הרצון
על פי הנתונים בסקר ובהשוואה לשנים קודמות, יש עלייה כמעט בכל הפרמטרים: שביעות רצון כללית בשנת 2018 עמדה על 77% לעומת 73% בשנת 2016 ו-75% בשנת 2014.

גם בנושא שביעות הרצון מהתנאים הפיזיים נרשמה עלייה: בשנת 2018 78% מהמטופלים היו שבעי רצון מהתנאים, בהשוואה ל-76% בשנים 2016 ו-2014. כמו כן, 88% מהמטופלים שאושפזו בשנת 2018 הרגישו שקיבלו יחס וכבוד בהשוואה ל-84% בשנת 2016 ו-83% בשנת 2014.

סגן שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן, אמר על הסקר: "השיפור משקף את הפעילות המשמעותית שמבוצעת בבתי החולים לקידום הנושא ואת המחויבות של הצוותים הרפואיים. אנו מודים לצוותים המטפלים, מחזקים ומשבחים את הפעילות שלהם. מערכת האשפוז נמצאת בעומס כבד".

הוסיף מנכ"ל משרד, משה בר סימן טוב: "אנו גאים בצוותים המטפלים בבתי החולים בכל רחבי הארץ שמבינים את מטרות העל של המערכת ועושים הכל על מנת להשתפר".