תרגיל רחב היקף וראשון מסוגו. צילום: הרצל יוסף

רק תרגיל. עשרות נפגעים מדומים פונו היום (חמישי) לסורוקה בבאר שבע, מתוך בית החולים ומחוצה לו וניתן מענה לפגיעה בתשתיות ובמבנים, כחלק מתרגיל ראשון מסוגו של אגף לשעת חירום במשרד הבריאות, פיקוד העורף וחיל הרפואה המדמה תרחיש קיצוני של מצב מלחמה בשילוב עם אירוע טוקסיקולוגי (הרעלה) המוני.

התרגיל דימה פגיעת טילים במחלקות בבית החולים ובמקביל טיפול בעשרות רבות של נפגעים מדומים עם נזק למבנים ולתשתיות בבית החולים ומענה של בית החולים בעת נפילת טילים, שכלל טיפול בנפגעים ופינוי בהול ממחלקות.

כמו כן נפתח מטה החירום של הנהלת בית החולים לניהול האירוע ומחלקות שנפגעו פונו למבנים אחרים, ובו זמנית התקיים תרגול סיוע של היחידה הצבאית של פיקוד העורף, שתפקידה לסייע בתפקוד בית החולים בחירום, בו שולבו ר"מ 2, מד"א, משטרת ישראל, עיריית באר שבע וגם תאגיד המים "מי שבע" ומרכז המידע הארצי להרעלות.

על מורכבות התרגיל ספיר פרופ' ג'ילברט סבג, אחראי שעת חירום, מנהל מחלקת כירורגית ב' ויו"ר החטיבה הכירורגית בסורוקה: "תרגיל מלחמה בשילוב אירוע  טוקסיקולוגי הוא תרחיש מורכב ומאתגר הדורש מבית החולים התנהלות נכונה. בתרגיל זה, מלבד הנפגעים המדומים, בית החולים נפגע בעצמו והוא נדרש לטפל, בשלב הראשון, בנפגעים מבית החולים".

פרופ' סבג הוסיף: "כדי  להפוך את המצב לממשי ככל שניתן, הפעלנו את מטה החירום שניהל את התרגיל ונתן מענה לתרחישים בלתי צפויים שעלו תוך כדי: ניהול מלאי בנק הדם ותרופות, בקרה על חדרי ניתוח, הערכת סוג החומר הטוקסיקולוגי והקפדה על מיגון אופטימלי של הצוותים המטפלים. בנוסף, פעלנו בשילוב כוחות של צוותי הנדסה ואחזקה, וצוותי ביטחון".

"תרחיש מורכב ומאתגר". צילום: הרצל יוסף

ערוכים ומוכנים. צילום: הרצל יוסף

"הצוותים שלנו בסורוקה", אמר ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי, "מנוסים וערוכים בכל ימות השנה לתרחישים השונים. אנו מקיימים באופן שוטף תרגילי חירום כדי להבטיח את מוכנותנו לטיפול בנפגעים. בזכות אלפי עובדי בית החולים הצלחנו לעמוד בתרגיל בהצלחה מרובה".

נורית ועקנין, אחראית שעת חירום בסורוקה סיכמה את התרגיל: "האתגר העיקרי שעמד לנגד עינינו, הוא לשמור על רציפות תפעולית ועל רציפות טיפולית עד כמה שניתן בהענקת טיפולים מצילי חיים לנפגעים".