מניחים את אבן הפינה ל"גן החלומות". צילום: דיאגו מיטלברג, דוברות עיריית באר שבע

גן חלומות. ילדים המחלימים ממחלת הסרטן סובלים פעמים רבות לא רק מתופעות הלוואי הפיזיות השונות של המחלה והטיפול בה, אלא גם מבידוד חברתי, שנכפה עליהם על מנת לשמור על המערכת החיסונית המוחלשת, חרדות, שינוי גופני, חוסר מסגרת חינוכית וחברתית וחוסר שייכות. בקרוב תהיה להם בבאר שבע פינה מיוחדת רק בשבילם.

הבוקר (ראשון) התקיים בבאר שבע טקס הנחת אבן הפינה ל"בית שולמית" של עמותת 'גדולים מהחיים' לילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם, ע"ש ד"ר שולמית כצמן ז"ל, שהייתה ממייסדי העמותה. "בית שולמית", שיוקם בשכונה ג' בעיר, יכלול בתוכו את "גן החלומות" - מרכז חינוכי שיקומי וסטרילי לילדים המחלימים מסרטן.

הגן מיועד לילדים מגיל מעון עד כתה א', המחלימים מסרטן מאזור באר שבע והנגב, אופקים שדרות, אשקלון, אשדוד, נתיבות, ערד, רהט והפזורה. זוהי בשורה של ממש עבור כ-150 ילדים חולי סרטן מהדרום, מתוכם כמחצית בגיל הרך.

ילדים חולי סרטן מתמודדים בין השאר גם עם פיגור בחומר הנלמד בבתי הספר, חוסר סוציאליזציה וקשיים קוגניטיביים רבים, מכיוון שבמהלך תקופת הטיפול אסור לילדים חולי סרטן להיות חשופים לזיהום, והם אינם יכולים ללכת לגן רגיל.

לכן הם זקוקים לטיפולים משלימים ותומכים בנוסף לטיפולים הרפואיים, כמו תמיכה רגשית, חוגים פרא-רפואיים וצוות חינוכי, מקצועי ומכיל. מטרת העל של המרכז היא לספק לכל ילד וילדה שמחלימים חוויית ילדות נורמטיבית, מגוונת ומלאת שמחה, ולהקטין את הפער שנוצר בין הילדים החולים לבין בני גילם בעקבות המחלה, עקב האשפוזים וטיפולים.

כך יראה הגן הייחודי. הדמיה: באדיבות עיריית באר שבע

מהו גן סטרילי?
הבניין פועל כמו חדרי הבידוד בבתי החולים, המאפשרים תנאים סטריליים והיגייניים. למשל, המבנה כולו יהיה צבוע בצבעים אנטי בקטריאליים, יותקנו בו חלונות כפולים כדי למנוע כניסת אבק ומזהמים כמו גם מערכת מיזוג אוויר מיוחדת אשר תספק אוויר נקי.

מלבד הסטריליות המרכז החינוכי יכלול חדרי כיתות, ג'ימבורי, אזור משחקים וחדרי טיפולים. "בית שולמית" יכלול גם יחידת דיור אחת לטובת הורים שיצטרכו מקום ללון בלילה בשל אשפוז ילדם.

הבית הוקם ביוזמת עמותת גדולים מהחיים בשיתוף עיריית באר שבע ובפיקוח של משרד החינוך. מאחורי תכנון וניהול הפרויקט עומדת בהתנדבות מלאה חברת ההנדסה א. אפשטיין.

"גן החלומות" יוקם, כאמור, במבנה "בית שולמית" ע"ש ד"ר שולמית כצמן ז"ל, רופאת ילדים שנפטרה ממחלת הסרטן והייתה ממייסדי עמותת 'גדולים מהחיים'. בעלה, חיים כצמן, בעל השליטה בעמותה, ציין בטקס כי "הקמת הגן  עבור הילדים ומשפחותיהם, ערבים ויהודים, משקף את מה שהייתה שולמית בחייה - רופאת ילדים, אשת משפחה, אוהבת אדם".

מרכז ייחודי לילדים ולמשפחותיהם. צילום: דיאגו מיטלברג, דוברות עיריית באר שבע

עוד השתתפו בטקס: ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ', מנכ"ל עמותת 'גדולים מהחיים' ליאור שמואלי, יהודית דה בר (E.V Legacy FUND), אריה בכר המכהן כיו"ר חבר הנאמנים של העמותה, חבר הכנסת יעקב מרגי, ברנרד רסקין, קלוד ברייטמן, דליה שטנצלר, חסידה דנאי ועוד.

"החזון של העמותה", אמר בטקס ליאור שמואלי, "הוא להקים מרכזים דומים ליד כל בתי החולים בארץ בהם מחלקת ילדים אונקולוגית. אני מודה לעיריית באר שבע, משרד החינוך, הקרנות התורמות ושאר השותפים, על כך שהם מאפשרים לעמותה להמשיך במימוש החזון".

ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ' ציין כי " אנו גאים ומתרגשים לראות כיצד החלום של המשפחות ושלנו קורם עור וגידים. זכות גדולה נפלה בחלקנו להיות שותפים למיזם מרגש וחשוב זה".