חדר המיון בסורוקה. בית חולים שני יעזור לצמצם את פערי בריאות בנגב. צילום: הרצל יוסף

כשברקע הבחירות הארציות לכנסת, הגישו היום (ראשון) שבעה ראשי רשויות וערים בנגב עתירה לבג"צ כנגד משרדי הבריאות והאוצר, על העיכוב בביצוע החלטת הממשלה להקים בית חולים שני בנגב. באופן מתמיה, דווקא עיריית באר שבע לא חתומה על העתירה.

ראשי הרשויות מערד, אופקים, מצפה רמון, תל שבע, בני שמעון ולקייה, יחד עם  מועצת הנגב וקואליציית ארגוני הבריאות בנגב עתרו לבג"צ כנגד שר הבריאות נתניהו ושר האוצר כחלון, בתביעה לפרסם בתוך שישה חודשים מכרז להקמת בית חולים שני בנגב.

כזכור, באוגוסט 2014 המליצה ועדת אפק לבחינת שירותי הבריאות בדרום, על הקמת בית חולים מרכזי ציבורי חדש בנגב ובצדו מרכז גריאטרי ומרכז לבריאות הנפש. ההמלצה אומצה בהחלטת ממשלה חודש לאחר מכן, בה נקבע כי מכרז הקמה יפורסם בתוך שנתיים, כלומר עד שנת 2016. הוועדה המליצה לפתוח את שערי בית החולים ב-2025. 

אולם עד כה לא נעשה כמעט דבר: עדיין לא נקבע מודל מימון ומודל הפעלה, אין ניסוח עקרונות למכרז, משרד האוצר לא הקצה תקציב לתכנון או להקמה ואפילו המיקום בעמק שרה טרם אושר בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

"תושבי הנגב לא מוכנים להיות אזרחים סוג ב' ולקבל שירותים סוג ב'", אמר מיכאל ביטון, יו"ר "מועצת הנגב" ולשעבר ראש מועצת ירוחם שחתום על העתירה, "משרד האוצר מצפצף צפצוף ארוך על צרכי הבריאות של תושבי הנגב, ומסכל באופן ממוקד את ביצוע החלטות הממשלה".

ליטל גרוסמן, עמותת רופאים לזכויות אדם, עמדה על הדחיפות בזירוז תהליך הקמת בית החולים ואמרה: "משרדי הממשלה ממשיכים במדיניות גרירת הרגליים כשתושבי הדרום הם אלו שמשלמים את המחיר בבריאותם. את התוצאות אנחנו רואים במדדי תוחלת החיים הנמוכים ביותר ובתמותת תינוקות הגבוהה ביותר בארץ. פתיחת בית חולים נוסף היא צעד חשוב בדרך לסגירת הפערים הללו".

יענקלה פטרושקה, מראשי פורום בריאות בדרום הוסיף: "אין סיבה שתושב באר שבע או ערד יצטרך להסתפק בחלופה אחת, וגם היא נחותה. אנחנו משלמים ביטוח בריאות בדיוק כמו תושבי רמת השרון, ותובעים לקבל בדיוק אותה רמת שירות!".

מהעתירה נעדרו שניים מראשי הערים הבולטים בנגב. בתגובה לפניית "ידיעות הנגב" נמסר מעיריית דימונה, כי ראש העירייה, בני ביטון, לא חתום על העתירה משום שלא נעשתה אליו שום פנייה מצד יוזמי העתירה.

"ראש העירייה", כך נמסר, "מאמין כי הדבר נעשה בתום לב, כי אם היו פונים אליו, מן הסתם הוא היה מצרף את חתימתו. כדאי להבא לזכור כי מדובר בראש עירייה שהוא גם יושב ראש הרשות לפיתוח הנגב וגם סגן וממלא מקום יו"ר מרכז השלטון המקומי, המחזיק בתיק ערי הפיתוח והפריפריה, וככזה יש משקל ציבורי ותדמיתי לחתימה שלו על כל מסמך רשמי, לבטח על עתירה לבית המשפט".

מעיריית באר־שבע נמסר: "בהמשך להחלטת הממשלה, ולאחר שנקבע מיקום בית החולים השני בנגב, מקדמת העירייה בשנתיים האחרונות את הקמתו. ועדת היגוי שהוקמה לצורך הקמתו של מרכז רפואי חדש בעיר, מקיימת דיונים באופן קבוע. כזכור, פירסם לאחרונה משרד הבריאות קול קורא לקבלת הצעות ובמקביל מתבצע הליך לשינוי תב"ע. אין ספק, יש לכולם אינטרס משותף בהקמת בית חולים נוסף. פעילותם של גופים אזרחיים וחברתיים לקידום הפרויקט מבורכת".