"התנהגות שאינה ראויה או הולמת", נכתב בתלונה. אילוסטרציה: freepik

תושבת דימונה, המשתייכת לקהילת העבריים, לא האמינה למראה עיניה כאשר לתדהמתה גילתה, כי על טופס התשובות לגבי בדיקת דימות שעברה בתה נרשם כי המטופלת היא "ילדה מהכושים העבריים".

מתלונה ששוגרה על ידי תושבת דימונה בתחילת השבוע, באמצעות עו"ד אורי נרוב מהמרכז לנפגעי גזענות, לסגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, ולמנכ"ל "מכבי שירותי בריאות", רן סער, עולה כי לפני כחודש ימים הגיעה המתלוננת עם בתה בת התשע למכון הדימות של "מכבי" בדימונה, לאחר שהבת הופנתה לאותן בדיקות על ידי רופא המשפחה שלה. עם סיום הבדיקה נמסר לאם ולבתה מסמך התשובות, בה רשמה הרופאה החתומה על הטופס, כי המטופלת היא "ילדה מהכושים העבריים".

"התייחסותה של הרופאה", נטען בתלונה, "לקהילת העבריים בדימונה באמצעות הכינוי 'כושים עבריים' הינה פסולה מן היסוד ועולה כדי התנהגות שאינה ראויה ואינה הולמת רופא מורשה".

"הכינוי 'כושי' הוא כינוי שהפך זה מכבר לכינוי גנאי גזעני המכוון לאדם בעל צבע עור כהה שיש להימנע ממנו על רקע הקונוטציה השלילית, וכן ההקטנה וההשפלה של מושא הכינוי הגלומים בו. תיאור המטופלת המשתייכת לקהילת העבריים כמשתייכת לקהילת 'הכושים העבריים', עולה בו תיאור מבזה, משפיל ופסול ממנו יש להימנע".

התושבת ובתה דורשות התנצלות בכתב מ"מכבי" ומהרופאה החתומה על אותו טופס בגין ההשפלה העמוקה, לדבריהן, והפגיעה הקשה שחוו נוכח התשובה שקיבלו בתום בדיקת הדימות.

מ"מכבי שירותי בריאות" נמסר בתגובה: "במקרים רבים יש חשיבות קלינית בציון מוצא המטופל או השתייכותו האתנית. עם זאת, נכון היה להשתמש בביטוי אחר ואנו מתנצלים על בחירת המילים, אך אין ולא היה בהן משום מסר גזעני כלשהו ובהחלט לא נועדו חלילה לפגוע. מכבי מעניקה טיפול ושירות מקצועי ומכבד לכל הקבוצות המרכיבות את החברה הישראלית. גם הצוות שלנו מורכב מכל הקבוצות האלה וזה מקור לגאווה".