אלכוהול מזויף. תמונת ארכיון: דוברות משרד הבריאות

למרכז הרפואי סורוקה פונה לפני מספר ימים אדם בשנות ה-50 לחייו, תושב דימונה, במצב קשה מאד כשהוא בשוק עמוק ובמצב של קריסת מערכות. הוא נפטר ככל הנראה כתוצאה מהרעלת מתנול שנרגמת בדרך ככל מצריכת אלכוהול מזויף. במשרד הבריאות בודקים אם ישנם אנשים נוספים שנחשפו לאלכוהול הרעיל.

פרופ' יניב אלמוג, מנהל היחידה לטיפול נמרץ פנימי: "מתנול הוא סוג של אלכוהול שמייצר חוויה דומה לזו של שתיית אלכוהול, שהוא חומר רעיל גם בכמויות קטנות.
הרעילות של המתנול יכולה לפגוע במספר מערכות גוף כמו במערכת העצבים המרכזית, כאשר אחת הפגיעות הקשות והמשמעותיות בהרעלה זו היא הפרעה במאזן החומצות בגוף ופגיעה בעצב הראיה עד כדי עיוורון ומוות".

לפני כעשרה חודשים, במאי 2018, אושפזו בבית החולים סורוקה שני גברים בשנות ה-50 לחייהם, כשלושה ימים לאחר ששתו אלכוהול. השניים הגיעו עם סימני הרעלת מתנול וירידה משמעותית בראייה. למרות הטיפול בנוגדן שמנטרל את ההשפעה הרעילה של מתנול, דיאליזה וטיפול תומך הם איבדו את ראייתם ונותרו עיוורים. 

בבית החולים ערכו בירור ממנו עלה כי המטופלים רכשו אלכוהול בבקבוקים סגורים בשתי פיצוציות שונות בבאר שבע ולכן נפתחה חקירה במשטרה ובמשרד הבריאות, בעקבותיה נעצרו שני בעלי פיצוציות בבאר שבע, בחשד שמכרו בקבוקי אלכוהול מזויף שהכיל מתנול בריכוז גבוה.

גם בנובמבר נעצרו חמישה בני אדם מרחבי הנגב בחשד שהכינו וסיפקו אלכוהול מזויףבביתו של אחד החשודים נמצאו 24 חביות מתנול וכל אחת מהן מכילה 220 ליטר בשווי 10,000 ש״ח. ככל הנראה החשוד הכין כ -500 בקבוקי אלכוהול מזויף, אותם שיווק בהמשך לפיצוציות ומרכולים באיזור הדרום.

איך תדעו אם האלכוהול שרכשתם מזויף או מקורי?
אריזה. בקבוק משקה אלכוהולי חייב להיות מסומן בשתי מדבקות - בחזית ובגב האריזה. התווית בחזית תסומן בשם המשקה בעברית, בתכולה של המשקה ביחידות נפח (מ"ל או ליטר) ובחוזק המשקה באחוזי נפח.
התווית בגב בקבוק המשקה חייבת לכלול מידע מלא בעברית על יצרן או יבואן של משקה, תאריך הייצור או מנת הייצור של המשקה (קוד ייצור) או תאריך שימוש אחרון של המשקה וכן ערך קלורי של המשקה. 

אזהרה. על התווית לכלול אזהרה בנוסח הבא: "אזהרה: צריכה מופרזת של אלכוהול מסוכנת ומזיקה לבריאות!".

פיקדון. בנוסף, משקה העומד בתקן יסומן ב"חייב בפיקדון" וסכום הפיקדון.

כשרות. אם המשקה מסומן במילה "כשר", יסומן שם נותן ההכשר ומקום יישובו, או בסימן רשום בארץ של הארגון נותן ההכשר.

מחיר. משקאות שמחירם נמיך יותר מהסביר, למשל וודקה שעולה פחות מ-30 שקל.

תעודת מקור. יש להקפיד על רכישה מעסק המחזיק במסמכים המעידים על מקור אספקת הסחורה.