אילוסטרציה: שאטרסטוק

"לאסור עישון בתחנות תחבורה ציבורית" זו הצעת לסדר שהגיש חבר מועצת עיריית באר-שבע, גיל שטכמן, שעוררה דיון נוקב וערני בישיבת ההנהלה האחרונה, שבה העלו חברים את התופעה של עישון במקומות ציבוריים וצפצוף על החוק האוסר עישון.

שטכמן ביקש להציב בתחנות מדבקות המודיעות על איסור עישון, במקום כיתוב, מכיוון שרבים מהנוסעים הינם עולים חדשים שאינם יודעים עברית. אבל שטכמן לא לבד, גם ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', הביא מספר דוגמאות שאנשים מעשנים וגורמים נזק לציבור: "בחלק מאולמות השמחה אנשים מרשים לעצמם" סיפר דנילוביץ', והתכוון כמובן לעישון.

"אנחנו לא רוצים לתת קנסות, הכוונה היא שאנשים יוכלו לבוא לאירוע וליהנות, אנשים שרוצים לעשן שיצאו החוצה", אמר דנילוביץ' והציע להגביר את ההסברה בנושא.

מנהל אגף הפיקוח, בני מגרלשוילי, דיבר על חשיבות ההסברה ולצידה האכיפה וגילה: "אני יכול להגיד לכם שלפחות בצד האכיפתי אנחנו בין הרשויות המובילות במדינה בכל הקשור לפעילות אכיפה בנושא עישון במקומות ציבוריים". על פי נתונים שמסר מגרלשוילי עולה כי בשנת 2018 הפקחים רשמו כ-600 קנסות, בסכום של כ-600 אלף שקלים בסך הכל, בתחנות היסעים בלבד, כך שלדבריו הנושא מטופל בצורה טובה.

קנסות נרשמו גם בבית החולים, בתי משפט, איצטדיון הכדורגל, מועדוני לילה ועוד:ה"נרשמים לא מעט קנסות" אומר מגרלשוילי, "כך שהנושא ברור והוא גם מטופל".