"תתמודדו". אילוסטרציה" שאטרסטוק

סביר להניח שרופא 'מכבי' בבאר שבע, ד"ר טוליו בריק, לא תיאר לעצמו מה יגרום האישור הרפואי שכתב להורה לילד בגן ילדים בעיר. עכשיו, אחרי שהאישור הפך לוויראלי ומעורר מחלוקת, עונה לו יו"ר תא הגננות בעיר. 

הורה לילד בגן ילדים בבאר שבע, קיבל השבוע הצדקה לתחושתו כי הגננת הזעיקה אותו ללא סיבה לקחת את ילדו מהגן, בעוד שהילד בריא לחלוטין ואין כל סיבה שלא ימשיך לשהות בו.

הילד הובא למרפאת 'מכבי שרותי בריאות' בבאר שבע, זמן מועט לאחר שהוצא מהגן בשל שלשולים לכאורה. אלא שכשהגיע למרפאה, התברר כי הוא אינו משלשל, הוא חיוני, עירני ואינו מראה כל סימן להתייבשות או כל מצוקה אחרת.

הרופא כתב לגננת כי יציאותיו של הילד תקינות וכי הוא שוחרר מהגן ללא כל סיבה ולא שכח להוסיף עקיצה לעבר הגננת כשהוסיף: "איני חוקר פרטי או עו"ד. תתמודדו!!!".

הרופא הוא ד"ר טוליו בריק, מומחה לרפואת ילדים ותיק ואהוד. המסמך התגלגל לרשת הוואטסאפ והפך תוך שעות ספורות לוויראלי מסיבה ברורה - הורים רבים ברחבי הארץ חשים שאצבעותיהן של הגננות "קלה על ההדק" כאשר הן מתקשרות להורים בכדי שיבואו להוציא את ילדיהם מהגן כי אינם מרגישים טוב, או כי 'הן עלולים להדביק ילדים אחרים'.

"אנחנו חלילה לא מזלזלים בגננות שעובדות מאוד קשה", אומר  ד"ר בריק, "ברור שהעומס שלהן גדול מאוד. אבל אנחנו רואים הרבה מקרים שבהם גננות שולחות ילד הביתה סתם, כשאין סיבה רפואית".

"יש חוסר הבנה של גננות מסוימות מה זה שלשול, ועל כל שינוי הכי קטן ביציאה של תינוק, שמותר לה להיות רכה לפעמים, הן ישר מזעיקות הורים. לא, זה ממש לא שלשול, ומרקם היציאות של תינוקות יכול בהחלט להפוך רך לפעמים או מעט נוזלי. זו לא סיבה להוציא ילד מהגן".

במקרים אחרים, שולחות גננות את הילד מהגן בטענה שיש דלקת עיניים: "לפעמים הילד קם מהשינה עם שיירים מינימליים של הפרשה מהעיניים שהיא לא דלקת עיניים", אומר הרופא, "כולנו מתעוררים לעתים עם קורי שינה. לא על כל דבר כזה, שהוא תקין לחלוטין, צריך להעיף את הילד מהגן, לגרום לעומס רב על מערכת הבריאות בפניות מיותרות, ולגרום להורים להפסיד ימי עבודה סתם".

האישור הרפואי שהפך לוויראלי. צילום: דוברות מכבי שירותי בריאות

לאחר שההערה של ד"ר בריק הפכה ויראלית ועוררה דיונים ומחלוקות בקבוצות הורים וגננות בכל רחבי הארץ, עונה לו יו"ר תא הגננות בבאר שבע ומרחב הנגב בהסתדרות המורים, עידית אביטל.

"תפקיד הגננת הוא מלא באחריות", אמרה אביטל למיינט באר שבע, "יש לנו שיתוף פעולה מלא עם ההורים שמפקידים בידינו את היקר להם מכל. אנחנו לא רופאות וגם לא אחיות. הגננות חייבות לדאוג לשלומו, בריאותו וביטחונו של הילד. ברגע שמזהים סימנים כלשהם הגננות מיידעות את ההורים".

אביטל הוסיפה כי "עצוב לי שרופא בוחר להעיר כך בבוטות ולהכליל בזלזול ציבור שלם של גננות. זה לא מכבד את הגננות, שכל רצונן הוא טובתו של הילד".