צילום: shutterstock

חמש שנים לאחר שנכווה קשות בכפות רגליו, שעות ספורות לאחר לידתו, תובעים בימים אלה הוריו של ילד מבאר־שבע את בית החולים 'סורוקה' ואת 'שירותי בריאות כללית' בלמעלה מעשרה מיליון שקלים.

בחודש ינואר 2011 נולד י' בלידה רגילה בבית החולים 'סורוקה' כשהוא בריא ושלם. הוא נלקח על ידי האחיות לסדרת בדיקות שגרתיות, אלא שכשהוחזר להוריו כעבור מספר שעות הם נחרדו לגלות כי כפות רגליו נכוו באופן קשה. חודשים אחדים לאחר מכן הגישו ההורים, שלא קיבלו כל הסבר לפשר כוויותיו של בנם, מכתב תלונה לנציב קבילות של משרד הבריאות בדרישה שהמקרה ייחקר עד תום.

בעקבות דרישת ההורים הוקמה ועדת בדיקה, שמצאה כי התינוק הוצא מהאינקובאטור לצורך רחצה בגיגית, שהייתה מלאה במים חמים. התינוק הוכנס לגיגית ורק לאחר שהוצא משם, האחות שמה לב כי הוא נכווה.

בדו"ח הוועדה, שצורף לכתב התביעה, נטען כי "יש למנוע לחלוטין את הימצאותם של מים כה חמים בברזים במחלקת ילודים. האירוע המצער שהתרחש יכול היה להתרחש מאחר שמים ברמת חום גבוהה היו במערכות המים של מחלקת הילודים".

עוד קבעה הוועדה כי "בית החולים הפיק לקחים מהאירוע, וכעת הוכנס מד חום בכל אמבט רחצה. כמו כן, רחצת התינוקות מתבצעת היום במחלקות היולדות ולא סמוך ללידה. הפקת הלקחים והשינוי שיושם על ידי בית החולים נכון ברחיצת הילודים בגיגית שמותקן בה מד חום, ואולם יש למנוע לחלוטין הימצאותם של מים כה חמים בברזי מחלקת הילודים".

באמצעות פרקליטתם, עו"ד ענת גינזבורג, טוענים ההורים בתביעה שהגישו בימים אלה בבית המשפט המחוזי בתל־אביב כי בנם נולד בריא ושלם, אולם שעות ספורות לאחר הלידה הגיעו רופאים לחדרה של האם ותחקרו אותה האם יש היסטוריה של מחלות עור במשפחה. האם, שלא הבינה מה מסתתר מאחורי השאלות, ניגשה עם הרופאים לראות את בנה, ונחרדה כשראתה את רגליו אדומות מכוויה קשה.

האם המזועזעת, כך נטען בכתב התביעה, דרשה לקבל הסבר על מה שאירע לבנה התינוק, אולם לא קיבלה כל תשובה. לדבריה, רק בשלב יותר מאוחר, במהלך האשפוז, הודה בית החולים כי מדובר בכוויה, אולם לדבריה לא סיפק כל הסבר כיצד התרחש האירוע.

בכתב התביעה נטען כי "מדובר במחדלים ממדרגה ראשונה ורשלנות קשה ובלתי נתפסת של בית החולים, אשר גרמו לפגיעה קשה ובלתי הפיכה בתינוק בן יומו. לילד נגרמו כוויות קשות ועמוקות בכפות רגליו, שגרמו לו לנכויות פיזיות ונפשיות קשות, מהן הוא סובל ויסבול כל חייו".

טרם הוגש כתב הגנה.

מבית החולים 'סורוקה' נמסר בתגובה: "מדו"ח ועדת משרד הבריאות שמונתה לבדיקת המקרה עולה כי הוועדה לא מצאה פגם בטיפול הרפואי. זאת ועוד, ועדת הבדיקה קבעה כי לא היה כל רבב בטיפול הרפואי שניתן לתינוק בבית החולים. התינוק קיבל את הטיפול הרפואי המיטבי בהתאם למצבו. הוא שוחרר במצב טוב לאחר טיפול שמרני וללא צורך בהתערבות ניתוחית, ובהמשך החלים בצורה טובה. אנו שוללים מכל וכל את טענות המשפחה בדבר פגיעה כלשהי שנגרמה, כביכול, מאותו מקרה. הועבר דיווח למשרד הבריאות והמשפחה עודכנה בכל הפרטים באופן שוטף על ידי הצוות המטפל. מטעמים מובנים של סודיות רפואית וצנעת הפרט, לא נוכל להתייחס לפרטים רפואיים".