מחקר תצפיתי, שבוצע על ידי קבוצת חוקרים מבית החולים סורוקה ואוניברסיטת בו גוריון, בשיתוף חברת "תיקון עולם", מעלה כי כ- 94% ממטופלי קנאביס רפואי מעל גיל 65 דיווחו על שיפור במצבם הכללי.

במחקר עלה כי כ- 90% מהמטופלים שהחלו בטיפול בקנאביס רפואי המשיכו איתו. אילוסטרציה: שאטרסטוק

המחקר, שעקב אחר יותר מ- 2,700 מטופלים בני 65 ומעלה מתחילת שנת 2015 ועד לחודש אוקטובר אשתקד, מצא כי המטופלים דיווחו לאחר חצי שנת טיפול על שיפור ברמת הכאב שהם חשים.

לפני הטיפול דיווחו 74% מהמשתתפים במחקר על איכות חיים רעה או רעה מאד. כחצי שנה לאחר הטיפול הגדירו 58% מהמשתתפים את איכות חייהם כטובה או טובה מאד.

כ- 60% מהמטופלים תיארו את הטיפול בקנאביס הרפואי כמוצלח. כ- 11% מהמשתתפים במחקר הפסיקו את הטיפול בקנאביס רפואי. רובם זנחו את הטיפול משום שדיווחו כי הוא אינו יעיל עבורם. יותר מ- 18% מהמטופלים דיווחו כי הם הפחיתו או הפסיקו לחלוטין שימוש בתרופות לשיכוך כאבים ואילו 4% דווקא הגבירו את צריכת התרופות לאחר הטיפול בקנאביס רפואי.

פרופ' ויקטור נובק. "המטופלים מצביעים ברגליים". צילום: רחל דוד

ממצאי המחקר התפרסמו בימים אלה בכתב העת הרפואי european journal of internal medicine ולדברי מנהל המחקר, פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בבית החולים סורוקה ופרופ' לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, "כ- 90% מהמטופלים שהחלו בטיפול בקנאביס רפואי המשיכו איתו. המטופלים מצביעים ברגליים".

"מצאנו שהמטופלים בקנאביס הרפואי מדווחים כי הטיפול היטיב לא רק עם מידת הכאב שהם חשים, אלא גם עם תופעות מזיקות אחרות. מצאנו כי המטופלים מדווחים פחות על נפילות, תופעה שפוגעת מאד באוכלוסייה המבוגרת. ההשערה שלנו היא שהם נוטים ליפול פחות בגלל שהם מפסיקים או מפחיתים נטילת תרופות אופיאטיות בעלות תופעות לוואי קשות מאד".

לצוות המחקר היו שותפים ליהי בר לב שליידר, דוקטורנטית במרכז למחקרים קליניים ומנהלת המחקרים של "תיקון עולם", פרופ' רפאל משולם ורן אבוחצירה.