המתנה של יותר מ־ 13 חודשים למטפלים בריפוי בעיסוק ושנה לקלינאי תקשורת, מחסור משווע בבעלי מקצועות פרא־רפואיים וחוסר יכולת לאייש תקנים מקצועיים בגנים ובבתי ספר לחינוך מיוחד. נתונים קשים אלה נחשפו השבוע במהלך דיון שקיימה ועדת המשנה של ועדת הבריאות והרווחה של הכנסת, בראשותו של ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), בנושא המחסור החמור בשירותים הפרא־רפואיים באזור הנגב.

דיון בוועדת המשנה בכנסת. צילום: דוברות הוועדה

מהנתונים שהוצגו במהלך הדיון עלה כי זמן ההמתנה לילדים עבור קלינאי תקשורת באזור הנגב עומד על לא פחות משנה, לבדיקת שמיעה יש להמתין עשרה חודשים, ואילו למטפלים בריפוי בעיסוק אורכת ההמתנה יותר מ־13 חודשים.

עוד עלה בדיון כי מספר הספקים למקצועות פרא־רפואיים בקופת חולים כללית בה מבוטחים קרוב ל־ 70% מתושבי הנגב, עומד באזור הנגב על 101, בעוד שמספרם בצפון הארץ עומד על 703 ובמרכז הארץ על 1,238.

נתון קשה נוסף מצביע על כך שבאף אחד מהמוסדות להשכלה גבוהה באזור הנגב אין לימודי טיפול באומנות, בהבעה ויצירה, במוזיקה, בתנועה וברכיבה טיפולית, וכי רק באוניברסיטת בן גוריון מתקיימים לימודי טיפול פסיכולוגי לילדים ולנוער.

"מאז שעליתי לארץ בשנות ה־ 60", ציין ח"כ כהן, "אני שומע על פערי בריאות בדרום. אנשים בדרום מתים כי אין רופאים. תלמידים עם צרכים מיוחדים מחכים שנה ויותר כדי לקבל תור לטיפול. עלינו לזכור שתושבי הנגב משלמים ביטוח בריאות מלא, לא פחות מתל־אביב. מאילת ועד קריית־גת יש רק 11 משרות של קלינאי תקשורת".

מנהלת המחלקה להתפתחות הילד במשרד הבריאות, ד"ר הדר ירדני, ציינה כי "יש לנו תוכניות רבות ודיונים קבועים בנושא התפתחות הילד", ואילו מנהלת המחלקה לאוטיזם במשרד הבריאות, ד"ר בלה בן גרשון, ציינה כי "אנחנו מתאמצים ללא הרף ומבקשים את עזרת הוועדה".

במהלך הדיון אמר ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "הנגב הוא עדיין סוג של חצר אחורית. יש פתרונות על השולחן וזה מרתיח אותי". ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) ציינה: "המדינה מסמנת רף עליון, אליו יוכלו ילדים להגיע. זה לא מוסרי".

בדיון גם עלה נושא איוש התקנים המקצועיים במערכת החינוך המיוחד בנגב. לדברי נורית אליעזרי, המפקחת על החינוך המיוחד במחוז דרום במשרד החינוך, "אנחנו לא מצליחים לאייש שליש מהתקנים המקצועיים בגנים ובבתי הספר לחינוך מיוחד". בתגובה לדברים אמר ח"כ כהן כי יפנה למנכ"ל משרד החינוך בנושא על מנת לאייש את התקנים החסרים. "יש תקציב לכך", ציין ח"כ כהן.

באשר לזמני ההמתנה הממושכים, סיפרה רווית מורד, רכזת תחום התפתחות הילד במחוז דרום בשירותי בריאות כללית, כי התורים לקלינאי תקשורת בדימונה אורכים כשנה, ואילו בבאר שבע ממתין ילד לתור שכזה שמונה חודשים. "משרד הבריאות", הגיב על כך ח"כ מאיר כהן, "יכול לפתור זאת באמצעות מענקים של 12 מיליון שקל בלבד".

בסיכומו של דבר הוחלט על שורה של צעדים מול המועצה להשכלה גבוהה ושרי הבריאות, החינוך והאוצר בכדי ליצור תמריצים ופתיחת מגמות עבור אותם מקצועות פרא־רפואיים באזור הנגב.