טיפול חדשני לתיקון דליפה של המסתם הצניפי בלב ללא צורך בפתיחת בית החזה בוצע בשבוע שעבר לראשונה בבית החולים סורוקה. המטופל, תושב באר-שבע, בשנות ה- 60 לחייו, סבל מדליפה של המסתם בליבו, שבאה לידי ביטוי באי ספיקת לב, מלווה בקוצר נשימה במאמץ מינימלי ובמגבלות תיפקודיות קיצוניות.

ד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת הצנתורים בסורוקה בפעולה. צילום: רחל דוד, סורוקה

דליפת המסתם הצניפי (מיטרלי) עלולה להיגרם כתוצאה מפגם במסתם עצמו או עקב פגיעה בתיפקוד שריר הלב. עד כה היה הטיפול השגרתי במום זה כרוך בניתוח, ולגבי חלק מהחולים ניתוח כזה מהווה סיכון גבוה. לגבי אותם חולים המצויים בסיכון גבוה מתבצעת עתה גישה טיפולית לא ניתוחית, זעיר פולשנית, המתבצעת דרך צינתור.

הפרוצדורה החדשה כוללת החדרת צנתר מיוחד דרך וריד מרכזי, הבאתו עד למסתם הצניפי ותיקון הדליפה על התקנת מתקן דמוי אטב התופס את עלעלי המסתם ומקרב אותם זה לזה.

"גישה זו", מציין מנהל יחידת הצינתורים בסורוקה, ד"ר קרלוס כפרי, "מפחיתה את הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בניתוח ומאפשרת החלמה מהירה יותר. הפרוצדורה החדשנית מרחיבה באופן משמעותי את היכולת הטיפולית לחולים בסיכון גבוה לניתוח, שעד כה נאלצו לעבור למרכזים רפואיים אחרים לביצוע הפרוצדורה וכעת יוכלו לעבור אותה קרוב לבית".

לדברי מנהל המערך הקרדיולוגי בסורוקה, פרופ' דורון זגר, "ההחלטה על הטיפול הנכון לכל חולה עם דליפה של המסתם מתקבלת בדיון משותף של המערך הקרדיולוגי והמחלקה לניתוחי לב. הטיפול החדש מיועד לחולים אשר הסיכון הניתוחי שלהם מוערך כגבוה".

הטיפול החדשני בוצע, כאמור, לראשונה בשבוע שעבר  על ידי  ד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת הצינתורים, ד"ר אדי קויפמן, ד"ר גבריאל רוזנשטיין וד"ר סרג'ו קובל מהמערך הקרדיולוגי בראשותו של פרופ' דורון זגר וד"ר סימנוב דימטרי מחטיבת ההרדמה של בית החולים.

מבית החולים נמסר, כי זמן קצר לאחר סיום הטיפול חש המטופל בטוב והוא שוחרר כעבור ימים אחדים לביתו.