וורוד אבו עאבד עשתה היסטוריה כשהפכה לנהגת האמבולנס הבדואית הראשונה בישראל. אבו עאבד בת 27, אם לארבעה ילדים, מתגוררת מילדותה ברהט ועובדת בבנק מרכנתיל דיסקונט בעיר.

"תמיד רציתי ללכת לתחום הרפואה, אבל החיים הובילו אותי לעבודה בבנק. אמנם אני מאוד אוהבת את העבודה שלי, אבל רציתי לתת מעצמי עוד, להתנדב. אז הלכתי למגן דוד אדום והצטרפתי לקורס חובשים של מד"א ברהט לפני כשנה".

"במהלך ההתנדבות כחובשת החלטתי שאני רוצה להיות גם נהגת אמבולנס. בתוך חודש הוצאתי רישיון על רכב ידני ומשאית, ולפני כשבוע עברתי טסט על אמבולנס".

"עכשיו אני מגשימה את החלום שלי, אני מוצאת את עצמי אחרי 8 שעות של משמרת בהרגשה שהמשמרת מסתיימת מהר ואני רוצה עוד. לאחרונה גם ניגשתי למיונים לקורס פאראמדיקים."

וורוד אבו אעבד. "יש בחברה הבדואית הרבה נשים שרוצות להתנדב". צילום: דוברות מד"א

איך זה להרגיש נהגת האמבולנס הבדואית הראשונה?

"נפלא, אין מילים לתאר. אני מאמינה שיש בחברה הבדואית הרבה נשים שרוצות להתנדב, אבל המשפחה לא נותנת להן להיות לבד באמבולנס עם נהג גבר, אז עכשיו כשאני הנהגת לא תהיה בעיה לקחת איתי מתנדבות. כולם גאים בי, וכמובן שגם המשפחה גאה מאוד ואפילו השכנים".

ראש עיריית רהט, מר טלאל אל קרינאוי ברך: "זה הישג עצום לחברה הבדואית." ומ"מ ראש עיריית רהט והממונה על תיק הבריאות בעיר, מר עטא אבו מדיג'ם הוסיף: "היא גאווה לכל הנשים הבדואיות. מד"א עשו היום, יחד איתה, מקפצה בתחום ההתנדבות."

מנהל מרחב נגב במד"א, איציק אלפסי ואחראי תחנת רהט, פאראמדיק מד"א גיא שדה העניקו לוורוד את מפתחות האמבולנס, איחלו לה הצלחה ואמרו "וורוד היא החלוצה הראשונה ואנו בטוחים שבעקבותיה יגיעו עוד נשים".

(מימין) המשנה לנשיא ומנכ"ל הקרן לידידות, ג'ף קיי, וורוד אבו-עבאד וראש עיריית רהט, טלאל אל קרינאוי. צילום: דוברות מד"א

תחנת מד"א ברהט, היא חלק ממרחב נגב של מגן דוד אדום. הצוותים בתחנה מעניקים טיפול רפואת חירום לאזור גאוגרפי רחב הכולל את רהט, ישובים סמוכים וצירי תנועה ראשיים. 60 המתנדבים בתחנה מוזנקים במהלך השנה לכ-2,640 אירועים רפואיים.

מלבד הטיפול הרפואי שהם מעניקים לתושבי האזור, העובדים והמתנדבים פעילים מאוד בקהילה ומקיימים פעילויות הדרכה בקהילה ובבתי הספר ומסייעים באיסוף תרומות מזון במהלך החגים.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "אנחנו מזמינים נשים בדואיות נספות להתנדב בארגון כנהגות על האמבולנסים במקומות נוספים בארץ."