המאבק למימון התרופה שאמורה לעכב את הדרדרות מחלת ניוון השרירים בה אובחן עדי גולדשמידט בן ה-11 ממושב מסלול שליד אופקים, נושא פרי. היום החליט בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב לקבל את תביעת עדי, שאובחן כחולה במחלת דושן, והוריו והורה לשירותי בריאות כללית לממן את התרופה "אקסונדיס 51", עלותה נאמדת בכמיליון דולר בשנה.

עדי ואמו. צילום באדיבות המשפחה

כזכור, התרופה לא נכללה בסל הבריאות וכל פניותיהם של עדי ובני משפחתו לוועדת החריגים של הכללית נדחו בשל עלותה הגבוהה של תרופה ומחשש ליצור תקדים מול מטופלים אחרים.

"לאחר שנתתי את הדעת לטיעוני הצדדים", קבע השופט אורן שגב בהחלטתו, "באתי לכלל מסקנה, כי דין התביעה להתקבל וכי בנסיבות העניין אין להורות על השבת העניין לדיון מחודש בוועדת החריגים, אלא לחייב את הנתבעת לממן לתובע את הטיפול חרף עלויותיו הגבוהות מאד".

בתגובה להחלטת בית הדין האזורי לעבודה אמרה זיוה גולדשמידט, אמו של עדי, למיינט באר שבע, כי "אני כל היום בוכה וצוחקת. מתקשה לעכל את גודל הבשורה. לא מאמינה שאני יכולה להוריד הילוך. דואגת שמא יוגש ערעור, אבל היום בינתיים אני שמחה בחלקי".

התביעה כנגד שירותי בריאות כללית הוגשה על ידי עדי גולדשמידט ואמו זיוה באמצעות בא כוחם, עו"ד גלעד רוגל, שעומד בראש עמותת קרן דולב לצדק רפואי, המלווה את המשפחה בהתנדבות למעלה משנה.

משירותי בריאות כללית נמסר: "הכללית שבה וקוראת למשרד הבריאות לפעול להרחבת סל הבריאות, כך שכל חולה הזקוק לתרופה חיונית, שאין לה כל חלופה אחרת, יוכל לקבלה במסגרת סל הבריאות".

"חיוב הקופה במימון התרופה, ללא הקצאת תקציב מתאים, עומד בניגוד להוראות חוק הבריאות ומוביל לניהול מאבקים משפטיים בנוגע לתרופות שנדחו בוועדת הסל בשל מחירן המופרז. מדובר בתרופה היקרה ביותר שנידונה אי פעם בוועדה הסל. אנו נלמד את פסק הדין ומאחלים רפואה שלמה לעדי".