מחקרים המתארים את מצבם הכלכלי, הבריאותי והחברתי של ניצולי השואה החיים בישראל מעידים על מצבם המורכב של חלק מהם בישראל של שנת 2018. עוני, מצוקה כלכלית קשה, בעיות בריאותיות מורכבות האופייניות רק להם בשל נסיבות היסטוריות, בידוד חברתי והיעדר מודעות לזכויות. מספרם של ניצולי השואה החיים בקרבנו הולך ומתמעט מדי שנה.

סהר אוחיון, רכזת פרויקט איתור וטיפול בניצולי שואה ורחל פרנקוביץ, ניצולת השואה המאושפזת במחלקה הגריאטרית. צילום: דוברות סורוקה

במחקר מקיף שערך בית החולים "סורוקה" בקרב למעלה למעלה מ-294 אלף ניצולי שואה, המבוטחים ב"שירותי בריאות כללית", נבדקה שכיחות של תחלואה בסרטן בשנים 2000-2015 בקרב הניצולים. נמצא כי גברים ניצולי שואה היו בסיכון כמעט כפול לפתח סרטן מעי גס (סיכון שגבוה ב-97%) וסרטן ריאה (94%) וכן בסיכון גבוה ב-57% ללקות בסרטן שלפוחית השתן וב-44% סיכון לחלות בסרטן הערמונית.

בקרב נשים נמצא כי ניצולות שואה היו בסיכון גבוה ב-39% לחלות בסרטן שלפוחית השתן, בסיכון גבוה ב-20-26%לחלות במלנומה, סרטן השד, סרטן ריאות או סרטן המעי הגס, לעומת בנות גילן שאינן ניצולות שואה.

לדברי ד"ר יעקב דרייהר, סגן מנהל בית החולים "סורוקה" ומעורכי המחקר, "הרעב ותנאי החיים הקשים אותם חוו ניצולי השואה באופן קיצוני, ייתכן וגרמו לשינויים הורמונאליים ארוכי טווח, שהביאו לעלייה בסיכון לחלות בסרטן בקרב הניצולים. כמוכן, חשיפה לגורמים סביבתיים יכולה היתה גם היא לגרום לתחלואה".

"המחקר מלמד, כי בנוסף לנטל הנפשי ולבעיות הסוציו אקונומיות שחלקם חווים, הרופאים המטפלים בניצולי שואה צריכים להיות מודעים לכך שהניצולים נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסוגי סרטן מסויימים ולהקפיד שהם יעברו בדיקות לגילוי מוקדם".

השירות הסוציאלי בבית החולים "סורוקה" מוביל בשנים האחרונות פרויקט לטיפול בניצולים במהלך האשפוז בבית החולים. כ-1,000 ניצולי שואה שאושפזו ב"סורוקה" בשנה החולפת אותרו וטופלו במסגרת אותו פרויקט.

"הפרויקט הזה", מציינת מנהלת השירות הסוציאלי ב"סורוקה", אליה עוזיאל, "מאפשר איתור אחיד ומירבי של ניצולי השואה המאושפזים. הוא מביא למירב את מיצוי זכויותיהם ללא תלות בגורמי קהילה שונים, כגון חברת סיעוד או שירותי רווחה".