היסטוריה בערד: נציגי משרד הבריאות הסיני חתמו על התקשרות עסקית עם 'מרפאת מואב' לרפואה סינית הפועלת בעיר. הסכם שיתוף הפעולה שנחתם כולל תוכניות הכשרה למטפלים מטעם ממשלת סין, בכיתה ייעודית שכבר הוקמה ב'מרפאת מואב', הפעלת מוקד להתייעצות און־ליין עם מומחים בסין במרפאה, קידום המחקר בתחום צמחי מרפא, הכרה בבית המרקחת 'טריפוליום' בערד כנקודה רשמית לפרויקט וקידום תהליך ההכרה של משרד הבריאות הישראלי ברפואה הסינית.

הטקס לחתימת ההסכם לשיתוף פעולה. צילום: דורון אורגיל

במילים אחרות: מתן ביטוי רשמי להערכה של משרד הבריאות הסיני ל'מרפאת מואב' בזכות מקצועיותה והמוניטין שצברה. האירוע הגדול והמכובד סוקר בהבלטה בתקשורת הסינית, הזכיר לכולם את ייעודה המקורי של ערד כבירת תיירות המרפא של ישראל, בשל יתרונותיה הבריאותיים וקירבתה לים המלח הידוע אף הוא בסגולותיו הרפואיות.

יש לציין כי ההכשרות למטפלים יועברו באמצעות העמותה הישראלית לצמחי מרפא והלשכה לרפואה סינית, וכך ייהנו מטפלים רבים מפירות הפרויקט. בנוסף, נבחרו 'מכבי טבעי' כמרכז רפואי שיהיה מעורב בפרויקט ו'מכללת רידמן' כמרכז ההוראה.

ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו, ציין בנאומו בטקס כי הוא רואה בשיתוף הפעולה "מנוע צמיחה כלכלי ותעסוקתי לעיר", והדגיש בדבריו ששיתוף הפעולה הוא "חיבור לחזונה המקורי של ערד כבירת תיירות המרפא של ישראל, כיום היסטורי וכיום של גאווה עבור ערד ותושביה".

המועצה האזורית תמר מעורבת אף היא בהתקשרות וזאת בזכות שיתוף הפעולה המחקרי הפורה בין מכון המחקר 'מצדה' שבשטחה לבין מרכז המחקר בסין. ראש המועצה, דב ליטבינוף, ייצג את המועצה בטקס. עוד השתתפו בטקס: נציג משרד הבריאות הסיני, מאוורר ג'אנג, ראש לשכת המסחר של סין בישראל, ג'ורג' גואן, ומנהל המרפאה בערד ובעליה, גידי גור.