על פי רוב מטופלים מגיעים לקופת חולים עם תסמינים שכיחים כמו כאבי גרון, שפעת, כאבי ראש ועוד. מדובר במחלות ויראליות או בכאלו שלא מוגדרות כחמורות. מקרים כמו התקפי לב, בטח בבחור צעיר ובריא כבן 38, הם לא מראה שכיח בקופות החולים. לכן ערנותה של לירז סיגרון, מתאמת שירות המרפאת "מכבי" בנתיבות, יחד עם הצוות הרפואי במקום הייתה חשובה במיוחד. אותה עירנות הצילה את חייו של אותו צעיר.

(מימין) שרון ניסן ו-ורד ליס-מוגרבי. "מיד הבנתי שמדובר במשהו קריטי". צילום: מכבי שירותי בריאות

ביום שלישי שעבר לקראת השעה 12 בצהריים, נכנסו שני צעירים למרכז הרפואי של 'מכבי שרותי בריאות' ברחוב ירושלים בנתיבות. מהר מאוד הבינו אנשי הצוות כי מדובר במקרה לא רגיל. "הגיעו שני צעירים כבני 40, אחד מהם החזיק את הלב והזיע מאוד. רצתי איתו מיד לחדר אחיות, הבנתי שמדובר במשהו קריטי", סיפרה השבוע סיגרון.

ואכן סיגרון לא טעתה, מי שקיבלו את אותו צעיר היו האחיות ורד ליס-מוגרבי, שרון ניסן והדס גבאי. "ראיתי צעיר עומד מולי ואומר 'יש לי כאבים בחזה מאתמול, אני לא מרגיש טוב", סיפרה ליס-מוגרבי השבוע. "מיד השכבתי אותו בכדי לעשות לו בדיקת אק"ג והתחלתי לשאול אותו שאלות, והוא ענה שיש היסטוריה של מחלות לב במשפחה שלו. במקביל אני רואה שהלחץ דם שלו גבוה, ראיתי באק"ג שהוא בעיצומו של התקף לב והענקתי לו מיד את הטיפול הדרוש".

מה הוא אמר בשלב הזה?
"שיש לו כאבים בחזה בגב ובשכמות מקרין לו לגב ולשכמות. במקביל הזמנו ניידת של נט"ן שהגיעו למקום וראו שהאיש בהתקף לב. לדעתי הם לא ציפו להגיע ולטפל בהתקף לב, כי פעמים רבות הם מגיעים למקרים פחות חמורים, בטח כשמדובר בצעיר בן 38".

מה הרגשת לאחר המקרה?
"הרגשתי שטיפלנו בו כמו שצריך, כשהגעתי הביתה הרגשתי שעשיתי משהו טוב היום. זו הצלת חיים".

באותו שלב הגיע למקום ד"ר גבריאל סוסביץ' שלקח את המושכות ועדכן את צוות נט"ן בדרכו לבית החולים, יחד עם ד"ר מיכאל בס שהיה במקרה במרפאת האחיות באותה העת. אותו צעיר אושפז למשך מספר ימים ושוחרר לביתו.