בטקס חגיגי נחתם השבוע הסכם העברת 82 מיליון שקלים מהמשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, באמצעות הרשות לפיתוח הנגב, לשם התחלת העבודות להקמת בית החולים השיקומי בכפר "עלה נגב, נחלת ערן" סמוך לאופקים.

טקס החתימה על ההסכם. (מימין) יהודה מרמלשטיין, דורון אלמוג, משה מור יוסף ואבי וורצמן. צילום: יח"צ

הכפר השיקומי "עלה נגב, נחלת ערן", שהקמתו החלה לפני כ-12 שנים, משתייך לעמותת 'עלה' שמטפלת באנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, פגיעות מוחיות ואנשים שנפצעו במהלך חייהם בתאונות וזקוקים לשיקום.

על מסמכי ההעברה חתמו יחד יו"ר "עלה נגב" האלוף במיל' דורון אלמוג, מנכ"ל הרשות לפיתוח הנגב משה מור-יוסף, מנכ"ל ומייסד רשת "עלה" בישראל יהודה מרמלשטיין ומנכ"ל "עלה נגב" אבי וורצמן, שאמר בטקס כי "אפשר לברך "שהחיינו" על שהגענו לרגע הזה שלו חיכינו זמן רב".

מדובר ביישום שלב נוסף בהגשמת החלטת הממשלה הראשונה משנת 2002 להקים את הכפר השיקומי "עלה נגב ,נחלת ערן", שיכלול בעתיד 108 מיטות ואמור להיות מוכן בשלהי 2020. בהמשך יוקמו בסמוך לכפר שכונות מגורים לצוות העובדים והרופאים ובסופו של דבר הכפר יעסיק כ-800 עובדים.

שופטי בית המשפט העליון סיירו בכפר. "אנשי הכפר עושים מלאכת קודש", אמרה נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות. צילום: דוברות משרד המשפטים

בהמשך השבוע הגיעו אורחים מיוחדים אל הכפר השיקומי. שופטי בית המשפט העליון בראשות נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, באו להכיר את העשייה המיוחדת במקום וסיירו יחד עם דורון אלמוג, אבי וורצמן ונשיא 'עלה' עמיחי שלומי אבנון.

השופטים ביקרו בבריכה ההידרותרפית, במרכז התעסוקה הטיפולי, בבית הספר לחינוך מיוחד, בחוות הרכיבה הטיפולית במקום ובמחלקת השיקום החדשה, שנותנת מענה ייחודי מסוגו של שיקום באשפוז לתושבי הדרום בקרבת ביתם ומבלי לנסוע עד אזור המרכז.

האלוף במיל' אלמוג שיתף את המבקרים בסיפורו האישי ובחזון של עמותת 'עלה' והכפר: "בכל העולם מסתירים אנשים שנולדו עם מוגבלות קשה ולצערי התופעה קיימת גם בישראל. מדינת ישראל צריכה לעבור שינוי תפיסתי ביחסה לאנשים עם מוגבלויות, זו האחריות שלנו כלפי החלשים ביותר בחברה, ילדים עם נשמות טהורות שלא עשו רע לאיש אבל כלואים בתוך הגוף שלהם. השינוי אפשרי".

"השינוי אפשרי". צילום: דוברות משרד המשפטים

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, אמרה במהלך הביקור: "בשמי ובשם השופטות והשופטים שהשתתפו בביקור, אני מבקשת להביע את הערכתנו הרבה לדורון אלמוג ולכל אנשי הצוות הנפלאים של הכפר, העושים יום-יום שעה-שעה מלאכת קודש בשילובם ובשיקומם של אנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים. פעילות זו מגשימה באופן מרגש ומעורר השראה ערכים של שוויון ושל כבוד האדם במובנם העמוק והמשמעותי ביותר".