כשנשאל בעבר מהו ה'אני מאמין' שלו, ציין ד"ר אלכס ברזובסקי, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית ומנהל יחידת שחזור שד בבית החולים סורוקה, כי "פגישה אישית עם הפלסטיקאי הינה הגורם המרכזי והחשוב ביותר בדרך לקבלת ההחלטה הסופית לגבי הרופא המנתח ולגבי הניתוח עצמו. החלטה שהתקבלה בתנאים האופטימליים, ללא לחץ מיותר, תוך כדי הבנה דו־צדדית ובניית אמון במנתח, מבטיחה שקט נפשי לאחר הניתוח".

ד"ר אלכס ברזובסקי ז"ל. חש שפגעו במעמדו הרפואי. צילום באדיבות סורוקה

ד"ר ברזובסקי (59) שימש בשש השנים האחרונות כמנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים סורוקה ונחשב כאחד הרופאים הבכירים והמוערכים בתחום הכירורגיה הפלסטית בישראל, אך איש לא צפה כי הרופא הבכיר ישים קץ לחייו בשל הלחצים הכבדים והדרישות המקצועיות שהופעלו עליו מצד המועצה המדעית בהסתדרות הרפואית, לחצים אותם הוא ראה, מבחינתו, כפגיעה במעמדו הרפואי.

בליל יום שני השבוע נמצא ד"ר ברזובסקי, תושב באר שבע, נשוי ואב לשני ילדים, ללא רוח חיים במתחם חדרי הניתוח בבית החולים סורוקה לאחר ששם קץ לחייו. במכתב שהשאיר אחריו האשים ד"ר ברזובסקי בכירים במועצה המדעית בהסתדרות הרפואית בכך שפגעו במעמדו הרפואי כאשר לא אישרו לו להמשיך להכשיר מתמחים חדשים במחלקה בראשה הוא עמד.

במכתב גם טען ד"ר ברזובסקי כי בהסתדרות הרפואית דרשו להצמיד מעליו רופא מומחה אשר ייפקח על תהליך הכשרת המתמחים, מה שלטענתו פגע בו באופן אישי.

"אנחנו המומים"
"הוא היה רופא מוערך ומסור מאוד, שהקדיש את מיטב שנותיו לרפואה בכלל ולכירורגיה פלסטית בפרט", ספד לו ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית, בשיחה עם "ידיעות הנגב".

"היה עליו עומס גדול מאוד. כמנהל מחלקה היו לו שתי משימות עיקריות, האחת, היא לתת שירות לציבור, והשנייה, להכשיר רופאים מתמחים בתחום הכירורגיה הפלסטית ושיחזור השד. המחלקה בסורוקה היא מאוד פעילה ומתבצעים בה אלפי ניתוחים בשנה, נתונים גבוהים ביותר בהשוואה לשאר שמונה מחלקות הכירורגיה הפלסטית בבתי החולים האחרים בארץ".

"עומס הפעילות הזה גרם לכך שהמחלקה הצליחה פחות לפתח תחומים הנדרשים בהתמחות כמו כירורגיה משחזרת ובדרישות של הרפואה האסתטית. היינו בעיצומו של תהליך יחד עימו כדי לקדם את המחלקה ולעמוד ביעדים שהציבה ההסתדרות הרפואית, אך לא היה לו את אורך הרוח שנדרש בתהליך הזה. העומס הכבד שהיה מוטל עליו הכריע אותו".

ד"ר כהן ציין כי לפני כחודש הוא נפגש עם ד"ר ברזובסקי, שפנה אליו לעזרה לאור דרישות המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית. "הוא ביקש ממני להיפגש איתו לפגישה אישית", מספר ד"ר כהן, "בפגישה הוא סיפר לי על העומס המוטל עליו, על ההתמודדות עם הלחצים שמופעלים עליו, ועל הקשיים בעמידה של תוכניות ההתמחות למתמחים במחלקה שבניהולו".

"השתדלנו לעזור לו. הרגשתי בשיחה עימו שהוא כבוי. לא ראיתי אצלו שמחת חיים. הצעתי לו באותה פגישה מספר הצעות לקידום נושא הכירורגיה הפלסטית בנגב, אך היתה לי תחושה שאין לו אנרגיות להמשיך. מותו תפס את כולנו בהפתעה. אנחנו המומים. אנחנו שולחים חיבוק חם למשפחה ומשתתפים בצערם הכבד על האובדן הנורא בטרם עת. אלכס היה אדם משכמו ומעלה, מנהל מחלקה ורופא מסור".

מנתח בחסד
ד"ר אלכס ברזובסקי סיים את לימודי הרפואה בטשקנט בשנת 1982 ותשע שנים לאחר מכן עלה ארצה והחל לעבוד במחלקה הכירורגית בבית החולים 'סורוקה'. בשנת 1993 עבר למחלקה לכירורגיה פלסטית וסיים את התמחותו בשנת 1999. שנה לאחר מכן הוא מונה לסגן וממלא מקום מנהל המחלקה, ובשנת 2001 יצא להשתלמות באנגליה בפלסטיקה משחזרת, בעיקר בתחום שיחזורי שד.

בשנת 2012 מונה ד"ר ברזובסקי לנהל את המחלקה לכירורגיה פלסטית בסורוקה, תפקיד בו נשא עד יומו האחרון. ד"ר אלכס ברזובסקי גם שימש כמרצה בכיר בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון והיה חבר בוועדת קבלה לסטודנטים ללימודי רפואה.

"ד"ר אלכס היה עבורי פשוט מלאך", סיפרה ד' ל"ידיעות הנגב", שעברה לפני כ־15 שנה ניתוח לשיחזור שד, "סמכתי עליו בעיניים עצומות. לאורך כל הטיפול הוא הפגין רגישות ויחס נהדר, הרבה מעבר להיותו רופא. קודם כל הוא היה בן אדם. מבחינתי הוא היה המלאך ששמר עליי בשעות הקשות ביותר".

"הוא היה מנתח בחסד", מציינת ר', מטופלת נוספת, "היה לו קשר אישי עם המטופלים שלו. הוא הציל לי את החיים וגרם לי לחיות בשלמות ובביטחון נשי".

מבית החולים סורוקה נמסר כי "הנהלת המרכז הרפואי ועובדיו המומים וכואבים את פטירתו בטרם עת של ד"ר אלכס ברזובסקי, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית. אנו משתתפים בצערה העמוק של המשפחה ומחבקים את צוות המחלקה. אנו מוקירים את ד"ר ברזובסקי כרופא וכאדם ואת פועלו למען מטופלי הנגב. הנהלת בית החולים תעמיד סיוע למשפחה ולעובדים ככל שיידרש".

מההסתדרות הרפואית בישראל נמסר כי "ההסתדרות הרפואית בישראל מביעה זעזוע עמוק וצער רב על מותו הטרגי של מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית ב'סורוקה' ומשתתפת בצער המשפחה".