תסביך נדיר ומסכן חיים. בבית החולים סורוקה נאבקים בשעה זו (שלישי) על חייה של יולדת בת 29 שלקתה בתסחיף מי שפיר במהלך לידה רגילה.

בבית החולים נלחמים על חייה של היולדת. צילום: הרצל יוסף

מערכות גופה של היולדת קרסו תוך כדי הלידה, היא הועברה לחדר הניתוח שם הצוותים הרפואיים נלחמו על חייה. במהלך הניתוח חוברה היולדת למכשיר אקמו, שמחליף את פעולת הלב והריאות וכעת מאושפזת כעת במצב קריטי ביחידה לטיפול נמרץ במחלקה לכירורגית לב חזה. התינוק חולץ במצב טוב.

תסחיף מי שפיר הוא מצב פתאומי, קריטי ומסכן חיים, שאינו ניתן לצפיה מראש ואינו ניתן למניעה. התסחיף נגרם עקב חדירה של חומרים מנוזל מי השפיר לתוך מחזור הדם של האם. כתוצאה מכך יוצר הגוף תגובה אלרגית חריפה ומפריש חומרים רבים שתפקידם להילחם בפולשים הזרים. התגובה גורמת לאי יציבות של מערכת הדם־לב־ריאה שמסכנת את חייה של היולדת.

תסחיף מי שפיר הוא אירוע נדיר יחסית, שקורה אחת ל־20 אלף לידות. שיעור התמותה של האימהות שלקו בתסחיף כזה נע בין 13% ל־30%, ואילו שיעור התמותה של העוברים נע בין 9% ל־44%. אצל 75% מהנשים ששרדו את המקרה יהיה נזק נוירולוגי משמעותי.

בחודש יולי האחרון נפטרה תושבת ירושלים סימה ויזמן (33), שעות ספורות אחרי שלקתה בדום לב בעקבות תסחיף מי שפיר במהלך לידה. הרופאים הצליחו לחלץ את התינוקת.