יתכן כי אף אחד לא יודע מה עובר על משפחת תמנו טוב יותר מאהרון אילוז (58), תושב באר שבע שביתו נפגע כתוצאה מפגיעה ישירה במהלך מבצע "צוק איתן".

יעקב אילוז בביתו לאחר הפגיעה. צילום: הרצל יוסף

אילוז, נשוי וארבעה ילדים, התעורר כמו רוב תושבי העיר לקול האזעקה הצורמת. קול רגע כזה מחזיר אותו חזרה אחורה, לטראומה האישית שעברה על משפחתו. שוב הזיכרונות צפים, שוב החרדות תופסות אותו לא מוכן.

"האירוע שהתרחש אור ליום רביעי החזיר אותי ואת משפחתי לאותם מראות ורגעים קשים שחווינו", הוא מספר ל"ידיעות הנגב". "אני מכיר את התחושה הקשה של האזעקה ואחריה הבום שיוצר הרס מוחלט. בני עדיין סובל מחרדות ועובר טיפולים ממושכים כתוצאה מאותו אירוע שעברנו".

"הפגיעה השבוע היא תזכורת למה שהמשפחה שלי עברה ברגעים ההם. לקח לנו חודשים ארוכים להתאושש מהאירוע הטראומתי. שיכנו אותנו בבית מלון במשך חודשיים וחצי. זה היה קשה מבחינתנו להיות מחוץ לבית ולסביבה, ובהחלט היה מדובר בהתמודדות לא פשוטה".

אילוז יודע שלמשפחת תמנו מצפה תקופה לא פשוטה, ויש לו כמה טיפים, לדאבונו כבעל ניסיון. "אני מציע להם להיות כמה שיותר רגועים ולא להיכנס לפאניקה מיותרת", הוא אומר. "ישנם אנשים טובים שעוזרים בשעות הקשות האלה. צריך לדעת לעבור את התקופה הזאת, לנסות להרגיע את הילדים ואת המשפחה, ולא להתבייש לקבל סיוע סוציאלי ופסיכולוגי כי זה עוזר המון ומסייע לצאת מהתקופה הלא פשוטה הזאת".

לגבי שיקום ההריסות הפיזיות אומר אילוז: "לצערי הרב, השיקום לא לוקח זמן קצר ומדובר בתקופה ארוכה מאוד. לא תמיד הגורמים הממסדיים עומדים בלוחות הזמנים. רק כדי לסבר את האוזן, לקח זמן רב עד שתיקנו ושיפצו לנו את הבית. זה דבר שגרם לנו להמון עוגמת נפש וסבל. צריך המון תעצומות נפש. אסור להתייאש וצריך לנסות להתגבר על מכשולים ולא לשקוע במרה שחורה".

עוד מציע אילוז למשפחה מניסיונו: "בכל התדיינות ושיחות עם גורמים ממסדיים, רצוי לקחת אנשי מקצוע ואם צריך גם עורכי דין, כדי שהטיפול יהיה בהתאם לסיכומים בכתב ועמידה בלוחות הזמנים".