תובענה ייצוגית, שהגיש לפני כעשרה חודשים תושב מושב נאות הכיכר, שושו ענבר, נגד מפעלי ים המלח וחברת הברום, בהיקף מוערך של כשני מיליון שקל, הסתיימה בסוף השבוע שעבר בהסדר פשרה בין הצדדים.

ים המלח | צילום: מוטי קמחי

התובענה הייצוגית נסבה אודות אירוע של דליפת ברום ממיכל 'איזוטנק' במתחם מפעלי ים המלח, שהתרחשה במחצית חודש יוני אשתקד. על פי הנטען בתובענה שהגיש ענבר באמצעות בא כוחו, עו"ד גולן נפתלי, לבית משפט השלום בבאר־שבע, עקב דליפת החומר המסוכן מהמפעל הוכרז על "אירוע חומרים מסוכנים" והרשויות הינחו את תושבי נאות הכיכר ועין תמר להסתגר בבתיהם, לסגור גני ילדים ולהתפנות מהשטחים החקלאיים. כמו כן בשל אותו אירוע נחסם כביש 90 לתנועת כלי רכב.

במהלך השנה האחרונה הושג הסדר פשרה בין הצדדים, אשר זכה גם להסכמת גורמי המקצוע במשרדי המשפטים והגנת הסביבה.

על פי הסדר הפשרה, יחויבו מפעלי ים המלח להעביר כפיצוי סכום של 130 אלף שקל לעמותת התיירות המקומית "ארץ ים המלח" הפועלת לקידום המושבים נאות הכיכר ועין תמר בדרום ים המלח, ובמקביל מתחייבים המפעלים הנתבעים להשקיע משאבים בהדרכת עובדים, בחידוד נהלי עבודה ובשיפור אמצעים טכניים באופן שימזער ככל הניתן סיכון מפני הישנות אירוע דומה.

"סבורני", ציינה השופטת אורית ליפשיץ בהחלטתה לתת להסדר הפשרה תוקף של פסק דין, "שהסדר הפשרה שהושג הוא סביר והוגן ומאזן כראוי בין האינטרסים, הסיכויים והסיכונים של כל אחד מן הצדדים".

על פי ההסדר, ישלמו החברות הנתבעות לתובע שהגיש את התובענה הייצוגית סכום של 7,500 שקל ואת שכר טרחת בא כוחו בסך 32,500 שקל.

עו"ד גולן נפתלי. הפחתת סיכון | צילום: פרטי

בתגובה להחלטת בית המשפט אמר ל"מיינט באר שבע" בא כוחו של התובע, עו"ד גולן נפתלי, כי "זכותו הבסיסית של כל אדם לחיות בסביבה נטולת מפגעים סביבתיים. הסדר הפשרה שגובש בתיק זה יביא להפחתת הסיכון מפני הישנות אירוע דומה בעתיד, ובשילוב התרומה הכספית שההסדר מביא עימו, צפוי להביא תועלת ראויה לציבור".