באר שבע התעוררה לפנות בוקר עם אזעקה ופגיעה ישירה בבית באחת משכונות העיר. דיירי הבית, אשה ושלושת ילדיה הצעירים, ניצלו אחרי שרצו לממ"ד. הבית נהרס כולו.

מראות של הרס וחורבן בבאר שבע. צילום: יעקב לוי

הנחיות פיקוד העורף

תושבים רבים תהו כיצד תראה השגרה ביום שאחרי. אז למרות שפיקוד העורף לא הורה על ביטול הלימודים, בעיריית באר שבע הודיעו כי "בעקבות פגיעה ישירה של טיל בבית בבאר שבע ולאחר שקיימנו הערכת מצב, לא יתקיימו הלימודים במוסדות החינוך היום, כולל בחינוך המיוחד".

ומה לגבי הסטודנטים? באוניברסיטת בן גוריון הלימודים יתקיימו כסדרם, כך על פי דובר האוניברסיטה,אולם כל פעילות אחרת מבוטלת, כולל יריד בריאות והצלת חיים וחלוקת המתנות בפקולטה למדעי הבריאות. ב-SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון הלימודים יחלו בשעה 10:00 בבוקר, הפנינג אגודת הסטודנטים מבוטל. במכללת קיי לא יתקיימו היום לימודים.

הסתדרות המורים מודיעה כי עובדות ועובדי הוראה מבאר שבע, שיש להם ילדים קטנים, יוכלו להישאר בביתם ולא להגיע לבתי הספר. ההנחיה סוכמה עם מנהל המחוז במשרד החינוך, רם זהבי.

הבית שנפגע. צילום: יעקב לוי

באופקים אימצו את מדיניות פיקוד העורף להמשיך בשגרת חיים. עם זאת,  נפתחו, החל משעות הבוקר המוקדמות, המקלטים ברחבי העיר.

גם בעומר לא יתקיימו היום לימודים, כך על פי הודעת המועצה: "לא יתקיימו לימודים היום בעומר. ראש המועצה נמצא בקשר הדוק עם גורמי הבטחון הרלוונטים ומבקש מהתושבים להיות קשובים להנחיות פיקוד העורף". בשעה 12:00 תתקיים במועצה הערכת מצב נוספת.

לעומת זאת במיתר ממשיכים כרגיל: "לאחר הערכת מצב ובדיקה מול פיקוד העורף הוחלט במועצה המקומית מיתר על קיום שגרת לימודים כסדרה. במידה ויהיו שינויים המועצה תעדכן באמצעות כלי התקשורת היישובים ובאפליקציית הישוב".

במועצה האזורית שדות נגב, הסמוכה יותר לרצועת עזה, ובמכללת 'חמדת הדרום' שנמצאת בשטחה, הודיעו לתושבים כי "בהמשך להערכת המצב שהתקיימה הבוקר מול הצבא, הוחלט כי מוסדות החינוך, בתי ספר, גנים, מעונות יום, פעוטונים ושאר המסגרות השונות במועצה, לא יפעלו היום כלל. כמו כן כל ההסעות למוסדות חוץ לא יפעלו היום (גם אם מתקיימים בהם לימודים היום)".

במועצה האזורית אשכול לא יתקיימו היום לימודים בכל מוסדות החינוך במועצה, כולל גני ילדים ומעונות יום בכל יישובי המועצה. כמו כן, לא יתקיימו חוגים.

במועצה האזורית בני שמעון הלימודים יתקיימו כרגיל, למעו בית הספר "נווה במדבר" בחצרים, שם יתחילו ללמוד בשעה 10:00.

ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת בן גוריון הודיע על ביטול הפגנת המחאה שתוכננה להיום בצהריים במסגרת שביתת הסגל על רקע תנאי העסקתו: ״ביטחונם של אנשי האוניברסיטה, מרצים, סטודנטים וצוות מינהלה, הוא בראש מעייננו. לכן אנו מבטלים לעת הזו את ההפגנה שתכננו לקיים, אך עם זאת ממשיכים בשביתת הסגל כמתוכנן. לבנו עם תושבי באר שבע והדרום, ואנו מתפללים לימים של שקט ושלום.״

מחפשים מה לעשות עם הילדים?
"מרחב הורים וילדים" של הקהילה הרפורמית של קהילת "רמות שלום" יפתח היום בשעה 10:00 לשלל פעילות לכל המשפחה: סדנא ללימוד טכניקות הרגעה להורה וילד, סדנת יצירה בקרטונים, פעילות חווייתית בכלי נגינה, יוגה הורה-ילד ופעילות הכנת כדורי שוקולד. בנוסף במרחב יש ממ"ד, משחקי קופסא, ספרים, חומרי יצירה ומשטחי פעילות לקטנטנים.

מספר טלפון קו הסיוע של עמותת נט"ל, תמיכה וסיוע נפשי לנפגעי חרדה:
1-800-363-363.

כך נראה הבוקר הבית שנפגע: