ארגון השחקנים בישראל, שח"ם, הגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע נגד התיאטרון.בעיר לאחר שהוכרז לפני כחמישה חודשים סכסוך עבודה. זאת, לטענת השחקנים, בעקבות אי כיבוד ההסכם הקיבוצי עליו חתומה הנהלת התיאטרון ואי תשלום תנאים סוציאליים לשחקנים השכירים. לאחר שנכשל המו"מ בין הצדדים, הוגשה התביעה.

בתביעה דורש ארגון השחקנים, המייצג את השחקנים השכירים בתיאטרון באר-שבע, מבית המשפט להכיר בהסכם הקיבוצי בין הצדדים ולחייב את התיאטרון לשלם לשחקנים את מלוא הזכויות, בהן הפרשות לפנסיה, פיצוי פיטורים, ימי חופשה, ימי מחלה, דמי הבראה וקרן השתלמות, תנאים סוציאליים שלטענת ארגון השחקנים אינם ניתנים לשחקני התיאטרון.

אורי רשטיק. צילום: אמנדה סורידו

עוד נטען בכתב התביעה, שהוגשה באמצעות בא כוח ארגון השחקנים, עו"ד ערן גולן, כי העסקת השחקנים נעשית בניגוד מוחלט להסכם הקיבוצי, כך שהשחקנים אינם מקבלים שכר בסיס ופרמיות על פעולות שביצעו, כפי שקבוע בהסכם הקיבוצי, אלא מקבלים סכום קבוע בגין כל הצגה, כך שלעיתים שכרם החודשי יכול להיות נמוך בהרבה משכר המינימום.

לאור כשלון המשא ומתן בין הצדדים החליט וועד הפעולה של השחקנים כי יוכרז מיידית על סכסוך עבודה עם התיאטרון ועל הגשת התביעה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע.

לדברי מנכ"ל שח"ם, אורי רשטיק, "שחקני תיאטרון באר-שבע, חלקם עובדים בתיאטרון מעל עשר שנים, הפכו עם השנים לעובדים משוללי כל זכויות, ללא שכר מינימום, ללא הפרשות לפנסיה, ללא ימי חופשה ומחלה. זהו מצב שלא ניתן להשלים איתו ולא נשלים איתו. התיאטרון המציא מעמד חדש של עובדים המקבלים שכר בתלוש, ללא זכויות סוציאליות באמצעות הצמדת מילות הקסם 'משתתף חופשי'. אין תיאטרון בלי שחקנים".

מתיאטרון באר-שבע נמסר בתגובה, כי "בימים אלה אנו מקיימים דיאלוג מול שח"ם על מנת להגיע להבנות בין הצדדים. יחד עם זאת, חשוב להבהיר כי מיום היווסדו של תיאטרון באר-שבע שחקני התיאטרון מוצבים בראש סדר העדיפויות, וכך זה יימשך".