רוביק דנילוביץ' בישיבת מועצת עיריית באר שבע. צילום: מערכת מיינט באר שבע

"בואו נעזור לעסקים לא ליפול", פנה משה ינאי לחברי מליאת המועצה שהתכנסה הערב (רביעי) וביקש לבדוק את כל סוגיית הסיווגים לקביעת מיסי הארנונה: "הגיע הזמן לתקן את העיוות הזה", אמר ינאי.

לסיווג הנכס לצורך חיובי ארנונה ישנו משקל מכריע בנוגע לגובה הארנונה המוטלת על הנישום. מגורים, בית מלאכה, תעשייה, משרד, אולם אירועים - לכל אחד מהם ישנו תעריף שונה. הבעיה מתעוררת, כאשר בנכס מסויים ישנם מספר סיווגים, ואז מתעוררת השאלה על פי איזה סיווג לחייב, או מה יהיה משקל של סיווג כזה או אחר בקביעת מיסי הארנונה לאותו נכס.

לדוגמה: באולם אירועים ישנו מטבח שיש בו אלמנט של ייצור (מלאכה) בעוד רחבת הריקודים מסווגת כאולם שמחות. ישנם נכסים שבהם ישנם מספר רב של סיווגים, ועל פי ינאי ייתכן ונוצרים עיוותים שיש לתקן אותם ובכך לסייע לבעלי עסקים הנאנקים תחת עול המיסים, כדי לשפר את מצבם הפיננסי.

במהלך הדיון, ינאי הביא דוגמה להכבדת הרשויות מכבידות האזרח: כשהמדינה הכריזה על מצוקת מים היא עודדה בעלי בתים להיפטר מהדשא שצורך המון מים ובמקום זאת לרצף את החצר. אלא שכאן באו הרשויות והחלו לחייב תושבים על הריצוף בתעריף של מרפסת.

"בואו נעשה בדיקה מקיפה בסיווגים כדי שיקלו על בעלי עסקים, אני מבקש גם להוזיל את הארנונה לבעלי מלאכה בתוך השכונות", זעק ינאי המשמש כיו"ר וועדת ביקורת בעירייה. הצעתו של ינאי הועלתה כעת משום שבחודש הבא תתכנס המועצה ותאשר את צו הארנונה לשנת 2020, שעל פי נוסחת העדכון של משרד הפנים תעלה בשיעור של 2.58%, בהשוואה לשנה זו בשיעור 0.32%.

ראש העירייה רוביק דנילוביץ' סיכם את הדיון כשאמר כי "אנחנו מתכננים שינויים גבוליים (על פי תכנית בלומברג, י.ל), תכנית שבצידה הרבה מאוד תמריצים איפה שעסקים מתקשים, אנחנו לא אטומים", אמר. אולם בד בבד, ראש העירייה ציין, כי היות ומזה תקופה ארוכה מכהנת ממשלת מעבר "אין מי שיאשר את התכנית, אני אומר את זה בצער", ולכן האישור של התכנית ייקח זמן עד שהמצב הפוליטי יתבהר.