מזעזע. שני תושבי באר־שבע, גברים עריריים, נמצאו ביום ראשון בדירות מגוריהם, בהפרש של מספר שעות, כשהם ללא רוח חיים ובמצב של ריקבון מתקדם. במקרה הראשון התקבל סמוך לשעה 14:00 דיווח במוקד זק"א אודות גופת גבר במצב ריקבון מתקדם שנמצאה בדירה ברחוב מאיר גרוסמן בשכונת נווה זאב בבאר־שבע.

"מדובר בגופת גבר ערירי כבן 60", סיפר שמעון זגורי, מתנדב זק"א באר־שבע, שטיפל בזירה, "שנמצאה בדירתו לאחר שנפטר לפני כשבוע ימים. השכנים חשו בריח נוראי והזמינו את כוחות המשטרה וכיבוי אש שפרצו לדירה. כשהגעתי לזירה, המראות היו קשים. מצאנו גופת גבר במצב של ריקבון מתקדם.

השכנים סיפרו לי שמדובר באדם ערירי ללא משפחה. עצוב שרק בגלל הריח הנוראי מצאו את גופתו. מצמרר לחשוב שבימים של חג החנוכה, כאשר כל עם ישראל חוגג לאור נרות החנוכה, ישנם אנשים בודדים שאף אחד לא דואג להם והתוצאה קשה וכואבת".

ניידת מחוץ לבית אחד המנוחים | צילום: דוברות זק"א

שעות אחדות לאחר מכן, סמוך לשעה 17:30, התקבל דיווח נוסף במוקד זק"א אודות מציאת גופת גבר כבן 72, אף היא במצב של ריקבון מתקדם, בדירתו ברחוב רבי עקיבא בשכונה ד' בעיר.

"גם במקרה הזה", ציין זגורי, "מדובר ככל הנראה באדם שמצא את מותו מעל לשבוע ימים עד שנמצאה גופתו. גם כאן השכנים הרגישו ריח נוראי ובלתי נסבל בכל הבניין, והם הזעיקו את כוחות המשטרה והכיבוי שפרצו למקום. הגופה נמצאה במצב קשה ביותר של איבוד צלם אנוש. גם במקרה הזה מדובר באדם ערירי ללא משפחה. רק שעות אחדות קודם לכן סיימנו לטפל בגופה נוספת של גבר ערירי. מפחיד וקשה לחשוב ששוכחים את הקשישים והערירים ואין מי שידאג להם וככה הם מוצאים את מותם בצורה כל כך אכזרית וקשה".

על פי נתוני זק"א, במהלך שנת 2019 נמצאו בבאר־שבע 20 תושבים עריריים, כשהם ללא רוח חיים, לאחר שנפטרו ימים אחדים קודם לכן בדירותיהם.

בזק"א ציינו כי ב־12 מהמקרים נמצאו הנפטרים במצב של איבוד צלם אנוש. עוד ציינו בזק"א כי במקרים רבים מדובר במצב שהשכנים אינם מודעים לכך שבבניין מגוריהם מתגורר אדם ערירי שאין לו כלל בני משפחה, וגם אין מי שידאג לו בשעת מצוקה. בזק"א קוראים לציבור לגלות עירנות בנושא הזה ולשים לב לשכניהם, המתגוררים בגפם.

בעיריית באר־שבע מקיימים פעולות שונות למען התושבים העריריים בעיר. מהעירייה נמסר: "הנושא של קשישים עריריים הינו סוגיה חברתית, אשר אגף הרווחה בעירייה מתמודד עימה. אגף הרווחה מפעיל מספר תוכניות שבאות להגן על אותם קשישים: תוכנית קהילתית תומכת שבמרכזה אב בית הנמצא בקשר עם הדיירים וניתן לפנות אליו בכל רגע, הפעלת מועדונים חברתיים, קיום מפגשים חברתיים ומרכזי יום הפועלים במספר מוקדים ברחבי העיר.

"בנוסף, קיימת תוכנית מיוחדת 'כאן גרים' המשלבת בין סטודנטים הזקוקים לדיור לבין אזרחים ותיקים המתגוררים בגפם. אגף הרווחה קורא לתושבים אשר בבניין מגוריהם ישנם דיירים עריריים להיות עירניים ולדווח למוקד העירוני 106 על כל אזרח ותיק החי בגפו והנזקק לסיוע כדי להעניק לו את השירות המבוקש".

מנהלת אגף הרווחה והשירותים החברתיים בעיריית באר־שבע, אתי כהן, ציינה כי "בדידות בגיל השלישי היא תופעה שכיחה בעולם. מצב זה קיצוני וקשה אצל אזרחים ותיקים ועריריים, המזדקנים בגפם ללא בן זוג ובני משפחה. הפגת תחושת הבדידות באמצעות יצירת קשר בין אישי מסייע ותומך, קשרים חברתיים עם הסביבה התומכת במקום המגורים ושכנים שעוקבים ומתעניינים בשלומם, נמצאו כמועילים ומסייעים לאין ערוך".