מראה מחריד ושערורייתי בבית הקברות הנוצרי בבאר-שבע השוכן בלב העיר: עשרות מצבות מנותצות פזורות בין החלקות השונות, מה שמקשה על זיהוי הנפטרים.

בית העלמין הנוצרי. צילום: פרטי

במקום ישנם קברים פתוחים וחשופים וערימות. אשפה מעלות צחנה. אל בית הקברות הנוצרי מגיעים קרובי משפחה של הנפטרים מהארץ ומחו"ל.

צעירה מרוסיה, שמשפחתה מתגוררת בבאר-שבע, הגיעה לבית הקברות השבוע כדי להניח זר על קברו של אחיה, היא נדהמה לגלות הרס וחורבן. אחיה נפטר בשנת 1997 כשהוא בגיל 25 בלבד, עבורה היה זה מפגש טראומטי ובלתי נתפס.

"לא להאמין מה הולך פה", מלמלה כשהיא תופסת את ראשה: "ככה מכבדים את המתים? זה נראה גרוע, אין לי מילים לתאר מה שקורה פה".

בית העלמין הנוצרי. צילום: פרטי

פנינו ליו"ר עמותת 'זיכרון', עזריאל גהסי, עמותה שאמורה להיות אחראית על בית הקברות, וביקשנו את התייחסותו למצב בית הקברות שמבזה את המתים. גהסי מספר: "אני מתריע כבר זמן רב על מצב בית הקברות שהוא ממש קטסטרופה. פניתי לגורמים ממשלתיים, ביקשתי וממש התחננתי שיפעלו לטפל במצב שם, אבל לצערי זה כמו לדבר אל הקירות".

"אני פשוט הרמתי ידיים. אם זה היה קורה בבית עלמין יהודי בחו"ל היו אומרים שזו אנטישמיות".

עזריאל גהסי. צילום: פרטי

פנינו למנהל תחום הנצרות במשרד הפנים, שיזר מרג'יה, ובשיחה עימו תיארנו לו את המצב, מרג'יה הבטיח כי "הנושא יטופל".

בית הקברות הנוצרי, הממוקם בסמוך ל"בית יציב", הוקם עוד לפני קום המדינה ובשנים האחרונות הגיע לתפוסה מלאה. בפברואר 2018 אישרה מועצת העירייה בתמיכת המשרד לשירותי דת הקמת בית קברות נוצרי חדש ברחוב ג'ו אלון במסגרת 'הפרשות לצורכי ציבור' על שטח של שבעה דונם, ממש בסמון לבית העלמין 'מנוחה נכונה'.