עסק סגור בבאר שבע. "יש להתאים את הסיוע". צילום: הרצל יוסף

לא עומדים בתחרות. לא קל לקיים עסקים בערי הנגב. נתוני חברת המידע העסקי "cofacebdi" לסיכום שנת 2018 מצביעים על כך שהיישובים הבעייתיים ביותר להקמת עסק וששיעור העסקים בקשיים הוא הגבוה ביותר מבין הערים בארץ הן באר שבע, דימונה ורהט.

על פי הנתונים, 12.5% מבתי העסק ברהט נמצאים בקשיים כלכליים. נתון קשה יותר מצביע על כך ש־24% מבתי העסק בעיר הבדואית הגדולה נקלעו בשנה האחרונה למצב בו חשבון הבנק שלהם נכנס להגבלה.

הנתונים גם מצביעים על כך ששיעור העסקים והחברות שנקלעו בשנה החולפת לקשיים כלכליים בדימונה עומד על 4.8%, וכי שיעור העסקים והחברות שחשבונם נכנס בשנה האחרונה להליך של הגבלה הוא כפול מזה.

בבאר שבע התמונה דומה. על פי הנתונים, שיעור העסקים והחברות בבירת הנגב שנקלעו אשתקד לקשיים כלכליים עומד על 3.6%, ושיעור העסקים והחברות שחשבונם בבנק הוגבל עומד על 5.7%.

הנתונים, הבוחנים את הסיכון העסקי באזורים השונים, בולטים במיוחד נוכח השיעור הנמוך במיוחד של עסקים בקשיים באזור מרכז הארץ, שהגיע אשתקד לרמה של אחוז עד אחוז וחצי מכלל העסקים באותו אזור שנקלעו לקשיים כלכליים וחשבונם הוגבל.

בתגובה לנתונים אמר ל"ידיעות הנגב" ראש עיריית רהט, פאיז אבו סהיבן, כי "זה לא סוד שהמצב הסוציו־אקונומי הקשה של העיר משפיע על מצב העסקים ברהט. העסקים הם כוח כלכלי של העיר ואנחנו, כרשות מקומית, הולכים למתג את העסקים ולסייע לבעלי העסקים ככל שאפשר. הכוונה שלנו היא למנף את העסקים בעיר, בדגש על המסעדות והבריכה העירונית, ולהגדיל את כוח הקנייה בעיר. כולנו צריכים להירתם למשימה הזו".

יו"ר התאחדות המלאכה והתעשייה במחוז הדרום, רוית אזוט, ציינה כי "ניהול עסקים קטנים הוא מורכב ביותר, אך מורכב עוד יותר לעסקים בדרום. אני נתקלת על בסיס כמעט יומיומי באתגרים המאפיינים עסקים אלו כמו גיוס עובדים, שינוע סחורות, מחסור בהכשרה מקצועית, קושי בגיוס משאבים והלוואות".

"באר שבע ודימונה, העומדות בראש רשימת הערים בהן קשה לנהל עסקים, אינן נמצאות שם במקרה. מדובר בשתי ערים מרכזיות באזור הדרום, והעסקים שם נסגרים בקצב מדאיג. אנו רואים בערים האלה מרכזי ענק שנפתחים ועסקים קטנים נתקלים באתגרים חדשים. אנו פועלים מול משרדי ממשלה וקוראים מכאן למשרדי האוצר והכלכלה להשקיע יותר משאבים בעסקים בדרום. להבין את הדי.אן.איי המיוחד שלהם ולהתאים את הסיוע".