התפתחות במשפטם של שניים מהנאשמים בפרשת אירוע הלינץ' בתחנה המרכזית בבאר שבע, שהתרחש לפני שנתיים. בתחילת השבוע החליט שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, אהרון משניות, להיעתר לבקשתו של עו"ד איתמר ברקאי, סניגורו של אחד הנאשמים, יעקב עמיחי שמבה, לאפשר את עדותם של שני אלופים במילואים, שיעידו בישיבתו הבאה של בית המשפט ביום רביעי הבא כעדים מומחים מטעם ההגנה.

תיעוד הלינץ' שהתרחש לאחר הפיגוע בתחנה המרכזית. צילום: חוסני קומבז

על פי החלטת בית המשפט, יעידו בישיבתו הקרובה האלוף במילואים דן ביטון, לשעבר ראש אגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה וראש חטיבת תורה והדרכה באגף המבצעים במטכ"ל, והאלוף במילואים גרשון הכהן, לשעבר מפקד גיס מטכ"לי ומפקד המכללות הצבאיות. כזכור, האלוף (מיל.) ביטון העיד בשעתו לטובתו של החייל אלאור אזריה.

במחצית חודש אוקטובר 2015 הגיע מחבל, תושב הפזורה הבדואית, לתחנה המרכזית בבאר־שבע, כשהוא חמוש באקדח וסכין, ירה למוות בחייל צה"ל, סמל עמרי לוי ז"ל, חטף את נשקו ופתח בירי לכל עבר לפני שחוסל בידי כוחות הביטחון.

עקב טעות בזיהוי נורה גם האזרח האריתריאי אבטום זרהום, ובעת שגסס על רצפת התחנה המרכזית, הוא הותקף על ידי חלק מהנוכחים בזירת האירוע. שעות אחדות לאחר שפונה לבית החולים מת זרהום מפצעיו, וכנגד ארבעה ממעורבים בתקיפתו הוגש כתב אישום.

בחודש יוני האחרון גזר בית המשפט המחוזי בבאר שבע על אחד הנאשמים, דוד מויאל, 100 שעות עבודות שירות ופיצוי כספי של 2,000 שקל למשפחתו של זרהום, במסגרת הסדר טיעון בין הצדדים. משפטם של שלושת הנאשמים הנוספים בפרשה הזו עדיין נמשך.

בתחילת השבוע קיים בית המשפט ישיבת הוכחות בעניינם של שלושת הנאשמים האחרים. במהלך המשפט עלה כי הצדדים הגיעו להסדר טיעון גם לגבי הנאשם אביתר דמרי, שבמסגרתו הוא חזר מכפירתו, הודה בעובדות כתב האישום המתוקן והורשע בעבירה של התעללות בחסר ישע. גזר דינו יינתן ב־11 בדצמבר הקרוב.

יעקב עמיחי שמבה. העדות תוגבל. צילום: חיים הורנשטיין

באשר לנאשם יעקב עמיחי שמבה נחלקו הצדדים בעמדותיהם. בעוד באי כוח הפרקליטות, עורכי הדין טלי פלדמן ונדב אוחנה, טענו כי ניהול התיק מתמשך מזה חודשים ארוכים בגלל חוות הדעת מטעם ההגנה, וכי יש לפסול את חוות הדעת של שני האלופים במילואים, אותם מבקשת ההגנה להגיש לבית המשפט כחוות דעת של מומחים ולאפשר לאלופים במילואים ביטון והכהן להעיד כעדים רגילים ולא כמומחים, טען בא כוחו של הנאשם, עו"ד איתמר ברקאי, כי טענת הפרקליטות לגבי רלוונטיות העדים לטובת מרשו היא שערורייתית.

"עדויותיהם של המומחים", ציין עו"ד ברקאי, "הן חשובות מאוד, רלוונטיות מאוד, נוגעות ללב ליבו של התיק ושל השאלות השנויות במחלוקת בין הצדדים וקבלת בקשת המאשימה (הפרקליטות) תפגע אנושות בהגנתו של הנאשם. חוות הדעת של המומחים מתבססות על אותן ראיות בדיוק עליהן מתבססת המאשימה".

בסופו של דיון החליט השופט אהרון משניות כי "באתי לכלל מסקנה כי העדים שבא כוח הנאשם מבקש את עדותם בישיבה הבאה (האלופים במילואים דן ביטון וגרשון הכהן - ע.ב.מ) הם אכן עדים מומחים לכאורה לעניין חלק מהעובדות שבמחלוקת בין הצדדים, בשים לב בין היתר בניסיונם המקצועי. כדי לאפשר לנאשם למצות את זכותו להליך הוגן, אני מורה על זימונם של העדים הללו כעדים מומחים לישיבה הבאה".

עם זאת, הגביל השופט את עדותם של שני האלופים במילואים לפרקים אחדים בלבד מחוות הדעת שלהם.