אדם בן 57 שנמצא במצב סיעודי, הועבר על ידי אחייניו לבית אבות בניגוד לרצונו. ומדוע? כי האחיינים ביקשו להתמנות כאפוטרופוסים על ביתו ורכושו. אולם, לאחר שהשופטת ביצעה אצלו ביקור פתע ומצאה כי בית האבות אינו מתאים לו, האחיינים לא מבקרים אותו והוא מדבר בצורה עניינית - הורתה לפעול כדי להשיב אותו לביתו.

היה עלול להישאר בבית האבות, למרות גילו הצעיר. אילוסטרציה: freepik

האיש, בן 57, רווק ללא ילדים, אשר הוריו נפטרו לפני מספר שנים, מוגדר כסיעודי. הוא מרותק לכיסא גלגלים, נעזר בקטטר וסובל ממספר מחלות נוספות. עד שנת 2016 התגורר בדירה שבבעלותו בחולון, אבל לאחר שהתקשה לטפל בענייניו בשל מצבו פיזי, הוא הועבר למספר מסגרות חלופיות ולבסוף הועבר לבית אבות בבאר שבע.

בקשה שהגישו אחייניו של האיש להתמנות כאפוטרופוסים על גופו, רכושו וביתו של האיש הייתה עלולה להשאיר אותו בבית האבות למרות גילו הצעיר ולמרות שהתנגד לכך נחרצות, כפי שטענו בשמו עורכות הדין אלה שיינפלד ואיילת בוקסבוים מהסיוע המשפטי במשרד המשפטים.

מה שחיזק את טענת עורכות הדין וצפוי להוביל לשובו לביתו, היה ביקור פתע בבית האבות שערכה השופטת אפרת שוהם דליות,  שדנה בבקשה בעניינו. "לאחר ששמעתי את הצדדים בדיון וטרם מתן החלטה ערכתי ביקור פתע בבית האבות. הרושם הברור המתקבל מתוך הביקור כי (הוא) שוהה בסביבה אשר אינה מותאמת למצבו המנטלי ולצרכיו הרגשיים והחברתיים וכי לדאבון הלב לא נעשות כל פעולות על ידי מי מהצדדים כדי לשנות או לשפר מצב זה", כתבה השופטת בהחלטתה.

"(הוא) מביע פעם אחר פעם את רצונו לצאת מבית האבות לביתו. הסביבה החברתית בבית האבות אינה תואמת את צרכיו. עוד נטען כי המבקשים אינם ממצים את זכויותיו מול המוסד לביטוח לאומי ועולה חשש שמא שיקולים זרים עומדים ביסוד בקשתם".

כאמור, השופטת הורתה לצדדים לפעול לכך שהאיש ישוב לביתו וקבעה כי בני משפחתו ישמשו כאפוטרופוסים על רכושו וגופו לתקופה מוגבלת בזמן בלבד.

עו"ד מיטל סגל-רייך, ממונה תחום כשרות משפטית וזקנה בסיוע המשפטי של משרד המשפטים, הגיבה להחלטה ואמרה: "העברת אדם בניגוד לרצונו לבית אבות היא פעולה קשה, הפוגעת בכבודו, בפרטיותו ובזכויותיו הבסיסיות. אנו שבים ונתקלים במקרים כאלו, והחלטה חשובה זו מלמדת כי אין תחליף לשמיעתו הישירה של אדם ולייצוגו בהליכי אפוטרופסות, בין אם הוא סיעודי או עם כל מוגבלות נוספת, על מנת לאפשר עבורו הליך מאוזן והוגן".