יישארו במקלט. צילום: הרצל יוסף

בית המשפט העליון קבע אתמול (רביעי) כי עמותת "פורום דו קיום" תמשיך לפעול במקלט הציבורי בשכונה ד' אותו הקצתה עיריית באר שבע.

בזאת הפך בג"ץ את החלטת בית המשפט המחוזי בחודש מאי שאישר לעירייה לפנות את העמותה מהמקלט לאחר שהפרה את החוזה שנחתם עם העירייה כאשר ערכה אירועים פוליטיים. בכך בעצם קיבל בג"ץ את הערעור של העמותה ומאפשר לה להמשיך לפעול במקלט הציבורי.

הסיקור המלא של מיינט באר שבע:
צאו בחוץ: צו פינוי למועדון מולתקא-מפגש בשכונה ד'
רוביק דנילוביץ משיב לאנשי האקדמיה "פעילות מועדון מולתקא-מפגש מסיתה נגד מדינת ישראל"
שביעות רצון בעירייה: בית המשפט דחה את עתירת הפורום לדו-קיום בנגב
הפורום לדו-קיום עתר לעליון, צו ביניים ימנע פינוי את המועדון השנוי במחלוקת

יחד עם זה, שאלת מה מותר ומה אסור לקיים במקלט עדיין נותרה פתוחה. השופטים קבעו, כי העירייה רשאית לבחון את ההתקשרות עם העמותה בעתיד, כאשר הרשות המקומית היא זו המפקחת על פעילות העמותה, והעמותה תהיה כפופה להנחיות היועץ המשפטי של הממשלה שלא לקיים פעילויות בעלי גוון פוליטי.

במצב זה, אומרים גורמים ברשות המקומית, כי היות והעמותה כפופה לפיקוח של העירייה, לא יהיה מנוס מכך שעל כל הפרה יגיעו הצדדים שוב לבית המשפט."למען הסר ספק, אין באמור לעיל כדי לגרוע מזכותה של העירייה להמשיך ולבחון מעת לעת את פעילות המערער ועמידתו בתנאים כאמור לעיל", נאמר בהחלטת בג"ץ.

מעמותת פורום דו קיום בנגב נמסר בתגובה: "אנחנו מברכים על החלטת בית המשפט העליון. דבר השופטים מדגישים את מה שטענו משחר הפרשה ההזויה: מדובר ברדיפה פוליטית, חלק מגל התנכלויות לארגוני זכויות אדם. לצערנו, רוביק החליט להצטרף לגל ולהיכנע לאווירה הציבורית הקשה והמסיתה".

"אנחנו גאים וגאות בפעילות שלנו, שיתוף פעולה יהודי ערבי הוא הכרח במציאות בה אנחנו חיים, כמו דיונים על נושאים שנויים במחלוקת". עוד נמסר מתגובת פורום דו קיום: "אנחנו מודים לעשרות התומכים והתומכות שהצטרפו והביעו סולידריות בדיון היום, ולכל מי שהביע סולידריות לאורך הדרך. כמו תמיד, דנילוביץ' וייתר חברי מועצת העיר באר שבע מוזמנים להנות מבית התרבות הערבי-יהודי היחיד בנגב".

עו"ד דן יקיר, שייצג את הפורום בדיון, אמר כי "שופטי העליון הבהירו היום שאסור לעירייה לדרוש שעמותות שפועלות במבנים בבעלותה לא יוכלו לקיים דיונים ציבוריים על סוגיות שנויות במחלוקת. בתקופה שבה חופש הביטוי נתון למתקפה בלתי פוסקת מצד פוליטיקאים, זהו מסר חשוב שראוי שישמע וייקלט".

מהעירייה נמסר: ״בית המשפט הבהיר בפסק הדין שהעמותה חייבת לקיים את הוראות ההסכם ונוהל הקצאות ולפעול על פי הנחיות היועמ״ש שלא לקיים פעילות פוליטית במקלט. בית המשפט הבהיר גם שהעירייה רשאית ומוסמכת לפקח על הפעילות שתתקיים במקלט ולהפעיל שוב סמכויותיה ככל ותסבור שהפעילות עומדת בניגוד לעקרונות ולהנחיות".

"עיריית באר שבע הינה רשות שומרת חוק. אנו מכבדים את החלטת בג״צ ונפעל בהתאם להוראות הדין והפסיקה", לשון התגובה.

שי גליק מנכ"ל ארגון 'בצלמו' מסר: "מצער מאוד שבג"צ שוב פסק לטובת ארגון שמסית ומתסיס נגד כוחות הביטחון ומארח ארגוני חרם ושנאה. יחד עם זאת אנחנו מברכים על עמדתו העקרונית של בג"צ שזכותה של העירייה לפקח על כל פעילות ולבטלה במקרה הצורך וכן שבסוף השנה שיגמר ההקצאה לא יחודש החוזה".