ירי הטילים על באר־שבע בשבת לפנות בוקר שהפר את הפסקת האש בתום מבצע 'חגורה שחורה' שוב העלה לסדר היום את בעיית המיגון בעיר שבולטת בעיקר בשכונות הוותיקות.

שליו בוקובזה בדרך למקלט. המשפחה יצאה החוצה | צילום: פרטי

תושבים רבים, ובעיקר מי שאין בביתם ממ"ד, הופתעו מירי הטילים. "התעוררנו למשמע האזעקה, מאחר שאין לנו מרחב מוגן בבית, באופן טבעי רצנו למקלט הציבורי שנמצא במרחק הליכה מביתנו. אבל להפתעתנו המקלט היה סגור, זה ממש חוסר אחריות וסכנת חיים", מספרת השבוע סיוון בוקובזה, אמו של שליו (8), ילד עם צרכים מיוחדים המרותק לכיסא גלגלים, המתגוררת עם משפחתה בסמטת צקלג בשכונה ד'.

באותו לילה שליו היה מחובר למכשיר הנשמה, ובעת האזעקה נאלצה האם לנתק את בנה לכמה דקות מהמכשיר ולרוץ עם שליו, עם בעלה ועם בתם לורן (6) למקלט הקרוב. "מה שהיה חשוב לנו באותן דקות הוא הילדים שלנו שדאגנו להם מאוד", היא משחזרת את רגעי הבהלה. "לורן החלה לצרוח ולבכות ונכנסה לסטרס ושליו היה מבוהל. התברר לנו כי סתם הסתכנו כשיצאנו החוצה".

מאז אותו לילה מתקשה סיוון בוקובזה להירגע. "אני ותושבים רבים, רובם נכים וחולים, דורשים מיגוניות", היא אומרת. "זה פשוט שערורייה להשאיר אנשים חסרי אונים חשופים בלי הגנה".

המקלט ברחוב הלפרין | צילום: פרטי

ילדים בלי מיגון

אותן טענות ותלונות השמיעו השבוע גם תושבים ברחוב אברהם אבינו בשכונה ד' וברחוב הכ"ג, רחוב אסירי ציון ורחוב הלפרין בשכונה ג'. גם שם התושבים מדווחים על היעדר מרחבים מוגנים בבתים ותוהים מדוע המקלטים הציבוריים לא היו פתוחים.

זאת ועוד, הורים לילדים בגן חב"ד ברחוב התלמוד בשכונה ד' ביקשו להיפגש בדחיפות עם בכירי העירייה בשל העובדה שלעשרות ילדי הגן אין מרחב מוגן. מטבע הדברים עובדה זו מדאיגה את ההורים ומציבה אותם בפני דילמה אם להמשיך לשלוח את ילדיהם לגן שאין בו מרחב מוגן.

   גן חב"ד ברחוב התלמוד. אין מרחב מוגן | צילום: פרטי

"בהחלט אני חוששת וחשבתי המון לפני ששלחתי את בני לגן", מספרת השבוע אמא לבן הלומד בגן חב"ד. "אי אפשר להמשיך ולהשלים עם המצב הזה", מוסיפה האם המודאגת, "חייבים להציב מיגוניות בגן ולא להמתין לניסים. אף אחד מאיתנו לא יכול לדעת מתי ירי הטילים יתחדש".

מקלט לא זמין

סוגיית המיגון כואבת ומטרידה תושבים המתגוררים בשכונות הוותיקות. הם בדילמה קשה: מה לעשות בעת אזעקה וירי טילים, האם להישאר בבית הלא מוגן או לרוץ למקלט הציבורי הקרוב? שתי האופציות גרועות מבחינתם, במיוחד האופציה של ריצה למקלט ציבורי מרוחק שלא תמיד זמין ופתוח. בעת האזעקה, משפחת שבו מרחוב כ"ג נמצאה באותה דילמה, הרבה זמן לא היה להם לחשוב בליל שבת, ולכן העדיפו לרדת לחדר המדרגות ביחד עם שלושת ילדיהם.

האב חזי מספר: "הילד הגדול שלי העיר אותי, באותו רגע הייתי ממש מטושטש לא ידעתי מה קורה, ממש באינסטינקט אני ואשתי פתחנו את הדלת וירדנו למדרגות. אני יודע שהמדרגות זה לא מרחב מוגן אופטימלי, אבל זה יותר טוב מאשר למקלט הציבורי שנמצא ברחוב הלפרין מרחק 200 מטר מהבית שלנו".

אז מה הפתרון?

"שהמדינה תבנה ממ"דים בחינם לתושבים ובזמן קצר בלי כל הוועדות והאישורים וכל הבלגן הזה. שיהיה שר בממשלה שיהיה אחראי רק לממ"דים. מה שקורה היום זה בושה וחרפה למדינה", אומר שבו.

על פי ההנחיות

דובר העירייה, אמנון יוסף, מסר בתגובה: "עיריית באר־שבע פועלת על פי הנחיות פיקוד העורף לפתיחת מקלטים. לראייה, בעת הסבב האחרון נפתחו כלל 261 המקלטים בתוך זמן קצר. עם זאת, לא ניתן להשאיר את המקלטים במצב פתוח כי הם מועדים לפורענות, לוונדליזם והחשש הוא שלא יהיו כשירים בעת הצורך. העירייה פועלת מול מחזיקי המקלטים ומעבירה אליהם מסרונים לפתיחתם בשעת חירום. במקרה הספציפי של יום שישי האחרון בלילה - המקלטים נסגרו יום קודם על פי הנחיית פיקוד העורף בעת המעבר חזרה לשגרה מלאה. מומלץ לתושבים בהיעדר מקלט לנהוג על פי הנחיית פיקוד העורף ל'הכי מוגן שיש', כולל הגעה לחדרי המדרגות או לחדר פנימי".