הרוב המוחלט של הפגיעות בוצעו על ידי מבוגר בתוך המשפחה. אילוסטרציה: freepik

בשנת 2017 הגיעו לטיפול עובדים סוציאליים לחוק הנוער במשרד העבודה והרווחה 46,778 דיווחים על פגיעות בקטינים, כך עולה מדו"ח שפירסם היום (ראשון) משרד העבודה והרווחה.

מהדו"ח עולה, כי מספר הדיווחים הנמוך ביותר נרשם במחוז דרום, 12.5% מכלל הדיווחים, והגבוה ביותר היה במחוז מרכז, שם נרשמו 35% מכלל הדיווחים. ההסבר למספר הנמוך של דיווחים במחוז דרום יכול להתפרש במספר סיבות אפשריות: אוכלוסיית מחוז דרום קטנה יותר מאוכלוסיית מחוז מרכז, חוסר מודעות בנושא מצד אוכלוסיות מסוימות וחשש מדיווח.

על פי הדו"ח, 24,712 (72.2%) מכלל הדיווחים הפגיעות בוצעו בידי מבוגר אחראי מתוך המשפחה. מספר הדיווחים הגבוה ביותר היה בגין פגיעות פיזיות ומיניות בבנים 24,294 (53.1%) יותר מאשר בבנות 21,443 (46.9%).

חווה לוי, עובדת סוציאלית ראשית לחוק נוער במשרד העבודה והרווחה התייחסה לנתונים ואמרה: "הדו"ח מרכז את הנתונים העיקריים ומשקף את היקף הפעילות המתבצעת לאורך כל השנה בתחום ההגנה על ילדים ונוער, על כל רצף המורכבות, מרגע קבלת הדיווח, דרך דרכי ההתערבות והטיפול וכלה במעקב אחר מצבם לאורך הטיפול, ועוד".

חווה לוי. הדו"ח משקף את היקף הפעילות. צילום: באדיבות משרד העבודה והרווחה

שר העבודה והרווחה חיים כץ הגיב לנתונים ואמר: "אנו רואים בחומרה כל פגיעה בקטינים ומגלים ערנות יתרה לסימני מצוקה בקרה ילדים ונוער. כדי לצמצם את התופעה אנו מוכרחים כולנו כציבור לשים לב למה שקורה בדלת של השכן ולא להסס לדווח לרשויות כשמתעורר חשד להתעללות או הזנחת הקטין".