ההפגנה בשבוע שעבר. גל המחאה צובר תאוצה ויגיע היום לשיא. צילום: יעקב לוי

רוצות לשבות? על חשבונכן. מחאת "אני אישה, אני שובתת" שצוברת תאוצה מיום ליום קיבלה "ברקס" מנציבות שירות המדינה, משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי שהודיעו שהשובתות ייאלצו לקחת יום חופש על חשבונן או שזה ינוכה משכרן, בניגוד להבטחת ראשי הרשויות.

בעקבות ההנחיה, רשויות רבות חזרו בהן והודיעו לעובדות כי לא יוכלו לממן עבורן את יום השביתה, כולל בעריות דימונה, באר שבע ובמועצה האזורית בני שמעון, שהודיעו בתחילת השבוע כי יאפשרו לעובדות המעוניינות להצטרף לשביתה.

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', תקף את ההחלטה ואת הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן ונציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ' בעמוד הפייסבוק שלו וכתב: "היום הצלחתם לגרום לי להתבייש. לא רק כאיש ציבור, כאזרח במדינת ישראל... ועד שמתחולל לו נס חברתי אמיתי (לא זה של פך השמן), שמאגד ומאחד את החברה הישראלית על כל גווניה, רק בכדי לזעוק זעקה אמיתית (לשעתיים של הזדהות). אתם, באקט אומלל הנצמד לכללים, חוקים והצהרות, בחרתם להתעלם מהזעקה האמיתית של כולנו, זו שיוצאת מהלב", כך כתב.

"יש רגעים שבהם מותר וצריך להפעיל שיקול דעת... אז מה אתם אומרים לציבור הנשים? רוצות לזעוק על כך שרוצחים אתכן? תשלמו על כך משכרכן. כל כך רצינו, ראשי הרשויות, להזדהות עם המאבק ולאפשר לנשים להביע את מחאתן - מחאתנו כולנו כחברה ולצערי, אתם בחרתם להיצמד להנחיות ולכללים".

"אני אקח יום חופש ואקרא לארגונים, לעובדות ולעובדים שחפצים בכך, לקחת שעה וחצי של הפסקה (כן על חשבונם) כדי שנוכל לומר יחד את אשר על ליבנו. כדי שנוכל להסתכל בעיניהן של הנשים, בלי להתבייש!"

רוביק דנילוביץ'. "לצערי בחרתם להיצמד לכללים". צילום: הרצל יוסף

"זהו מאבק ערכי, חברתי ומוסרי מהמעלה הראשונה", אמרה נשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי, "וחובה עלינו לבטא אותו באופן ברור ובנחישות בלתי מתפשרת".

בין הדרישות של מארגנות המחאה: תקצוב התוכנית הממשלתית למאבק באלימות נגד נשים, שאושרה לפני כשנה וחצי, בעלות של רבע מיליארד שקל. התוכנית כוללת הצבת עובד סוציאלי בכל תחנות המשטרה, שימוש באזיקונים אלקטרוניים נגד גברים מכים, הקמת מקלטים לנשים הרות, הרחבת תוכנית השיקום לגברים מכים והרחבת התוכנית להוצאת נשים מוכות לחו"ל כדי להגן עליהן.

24 דקות דומיה לזכר 24 נרצחות. מה יקרה ביום המחאה בבאר שבע?

  • 09:30 - התאספות בעשרות צמתים ברחבי הארץ. בבאר שבע יתאספו מול בניין העירייה.
  • 10:00 - מארגנות המחאה מבקשות מהציבור לעמוד 24 דקות דומיה לזכר 24 הנשים שנרצחו מתחילת השנה.
  • 12:00 - סטודנטיות, מרצות, חוקרות, חברות סגל מנהלי, ועובדות קמפוס מוזמנות להצטרף למחאה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ברחבה מול הספרייה.
  • 13:00 - תהלוכת מחאה שתצא מרחבת בתי המשפט.
  • 14:00 - מיצג נעליים אמנותי ציבורי בביאליק 26.
  • 19:30 - האירוע המרכזי של יום המחאה: עצרת ענק בכיכר רבין בתל אביב, שאליה ייצאו הסעות מכל רחבי הארץ. טופס הרשמה להסעות - לחצו כאן.

לחצו כאן לכל אירועי יום המחאה "אני אישה, אני שובתת" בבאר שבע.

המארגנות מבקשות ממי ששובתת וגם ממי שלא - ללבוש שחור לאות הזדהות עם המחאה. 

לאורך היום אפשר יהיה לקבל ייעוץ משפטי חינם בנושאי השביתה בקו הפתוח של שדולת הנשים בישראל, שייתן מענה בעברית 03-6120000 ובערבית 03-7797372.