סערה סביב מצעד הגאווה שיתקיים ביום חמישי, זו הפעם השלישית ברציפות בבאר שבע. גורמים חרדיים ודתיים יוצאים נגד קיום המצעד וטוענים כי מדובר ב"פרובוקציה" שמפרה את הסטטוס קוו בעיר.

יו"ר עמותת 'אחיי ורעיי', יעקב אוחיון, מביע התנגדות נחרצת לאופן שבו המצעד מקבל ביטוי: "אין לנו בעיה עם אף אחד", הוא טוען, "אין כפייה דתית או חילונית, אבל המצעד כפי שהוא מתנהל, חשופי בגדים ומתנשקים וכל הדברים האלה, זה גועל נפש, למה הילדים שלי צריכים לראות את זה? אם זה היה משהו צנוע מילא, אבל בצורה שזה מתקיים זה לא מקובל, האנשים האלה חולים ונתפלל להם רפואה שלמה".

מצעד הגאווה בבאר שבע. צילום: הרצל יוסף

אבל אוחיון מהמגזר החרדי לא לבד. קבוצה שמכנה את עצמה "הנוער הדתי בבאר-שבע" פתחה עצומה נגד קיום המצעד והצליחה להחתים מאות תושבים. "לא יתכן שבעיר באר-שבע, עיר האבות ובירת הנגב, יתקיים מצעד המהרס את הדבר הכי בסיסי - המשפחה", נכתב בעצומה שכותרתה "אבא ואמא = משפחה".

יש לציין, כי השנה שונה מסלול הצעדה של הקהילה הגאה, בשל עבודות פיתוח בשדרות רגר, והועתק לדרך המשחררים. המצעד יחל במתחם 'יעלים' וימשך עד לרחבת העירייה, שם מתוכנן הפנינג ענק עם זמרים מפורסמים. העירייה נתנה חסות למצעד, במסגרת שיתוף הפעולה עם הבית הגאה בעיר.

מרגע עליית הפוסט בנושא ברשתות החברתיות, מתנהל ויכוח בין תומכים לבין המתנגדים. אחת התומכות כתבה, כשהיא פונה למגזר החרדי: "שכחתם מה זה ואהבת לרעך כמוך, במה זה מפריע לכם בדיוק?".

המתנגדים טענו כי המצעד מאבד ממטרתו בשל הלבוש הפרובוקטיבי ולכן הוא משיג תוצאה הפוכה:"בואו תסבירו לי", כותב תושב, "מה הקשר בין לאהוב מישהו מאותו מין לבין ללכת עם חוטיני ברחוב? מספיק עם הזוועות לא צריך פרובוקציות ברמה הזו".

מצעד הגאווה בשנה שעברה בעיר. צילום: הרצל יוסף

חברי המועצה מהסיעות הדתיות והחרדיות ממלאים פיהם במים ולא מביעים דעתם בנושא. אחד הרבנים ששוחחתי עימו סיפר כי תוואי המצעד הוא סוג של "התגרות" כלשונו, מאחר ולדבריו:"זה עובר בין בתי מגורים, בתי ספר וגני ילדים, דבר שחושף את הילדים לזוועות האלה, מצער שהנציגים לא מקימים קול זעקה".

דובר הבית הגאה בבאר-שבע, אנדי זיו, מסר בתגובה לדרישה לבטל את המצעד: "מדובר בזכותנו המלאה לצעוד, רוב האנשים שחושדים שמדובר בפרובוקציה מניחים שמה שקורה בבאר-שבע דומה למה שקורה בתל-אביב, וזה ממש לא אותו מצעד. מדובר במצעד באר-שבעי, האנשים שצועדים הם תושבי העיר והדרום, חלקם להט"בים דתיים בעצמם ואנחנו לא מאמינים שיש סתירה בין דת לאמונה ללהט"ביות. אנחנו מאמינים בזכות של כל אדם לחיות את חייו או חייה כראות עיניהם".