החקירה הסמויה החלה כשהאישה לא הגיעה לטקס בבית הנשיא. צילום: הרצל יוסף. למצולמת אין קשר לכתבה

המשטרה התירה היום (רביעי) לפרסום חקירת הונאה סמויה שהתנהלה בחודשים האחרונים כנגד בנה של תושבת כסייפה, שהייתה אמורה לחגוג השנה את יום הולדתה ה-100, כך לפחות על פי הרישומים הרשמיים.

תחילת הפרשה בשלהי שנת 2018. פעולות שנערכו על ידי נציגי המוסד לביטוח לאומי לאתר אשה מהיישוב כסייפה, לטובת הזמנתה לטקס אזרחים וותיקים שהגיעו לגיל 100 הנערך בבית נשיא המדינה, עלו בתוהו.

מניסיונות ההתחקות והאיתור עלה חשד כי האישה, ילידת 1919, אינה בין החיים מזה עשרות שנים וזאת על אף שבמערכות הביטוח הלאומי היא עדיין בחיים ומקבלת עד עצם היום הזה את קצבת הזקנה ושארים באמצעות קרוב משפחתה, לו ייפוי-כוח בחשבונה.

מחקירה סמויה ורגישה שערכו חוקרי יחידת ההונאה בדרום, יחד עם מערך החקירות של הביטוח הלאומי, עלה כי המנוחה נפטרה בשנת 1991, אך דבר זה לא מנע מבנה (53), תושב כסייפה אף הוא, להמשיך לפדות את כספי גמלת השארים וזקנה עד עצם היום הזה. להערכת החוקרים מדובר בהיקף הונאה של סכום הקרוב למיליון ש"ח.

אתמול הפכה החקירה גלויה והחשוד במעשה הועבר לחקירה במשטרה. החשוד הודה בחקירתו וקשר עצמו למעשים המיוחסים לו. בסיום חקירתו הוא שוחרר בתנאים מגבילים וחקירת המשטרה נמשכת.

"מדובר במעשה חמור, בו רמס החשוד ברגל גסה את החוק תוך שהיתל ברשויות לאורך שנים ארוכות וזאת מתוך כוונה למרמה והונאת סכום כסף רב, כשהוא ללא ספק מודע למעשיו", נמסר מהמשטרה.