ה'פעוטבע'. "אין כל הצדקה להוציאנו" | צילום פרטי

הורים לילדי הפעוטון (0 עד 3), 'פעוטבע', שבשכונת נווה עופר בבאר-שבע, חוששים כי בקרוב ייסגר הגן אותו הקימו בעשר אצבעותיהם, ובעלות כספית לא מבוטלת.

לטענת ההורים, סכנת הסגירה מרחפת על הגן, השוכן בבניין מגורים, בעקבות תלונות של שכנים בבניין הטוענים כי הרעש אותו מקימים הילדים הפך למטרד. אמנם טרם התקבלה בעיריית באר-שבע החלטה בנושא, אך ההורים חוששים כי בקרוב יצטרכו למצוא מקום אחר לשכן בו את הגן.

גן הילדים 'פעוטבע' הוקם לפני כשמונה שנים והוא יוצא דופן מסוגו בבאר-שבע, בהיותו גן פרטי בבעלות קואופרטיב של הורים שאף מנהלים אותו בהתנדבות. ההורים הם אלה שבוחרים את אנשי המקצוע ובונים יחד עם הגננת את התכנית החינוכית המופעלת בגן. כיום מונה הגן 25 ילדים וההורים, בעלי הגן, מציינים כי כבר עתה מונה רשימת ההמתנה לקראת שנת הלימודים הבאה 30 ילדים נוספים.

"בבאר שבע אין מבנים שמיועדים לגנים בגילאים האלה", מספרת ל'מיינט באר-שבע' עדי נוימן, אחת האמהות המתפעלות את המקום, "רבים מהגנים האלה שוכנים במבני מגורים. כדי שזה יהיה חוקי צריך להגיש בקשה לשימוש חורג, הליך שכרוך בהוצאה כספית עצומה בסדר גודל של מאות אלפי שקלים.

"עמדנו בכל הדרישות שהציבו לנו ולאחר שלוש שנים ביקשנו בחודש פברואר שעבר מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה להאריך את ההיתר שניתן לנו לשלוש שנים נוספות וההיתר הוארך לנו רק בשנה. המשמעות היא, שבעוד כחודשיים פג תוקפו של האישור שניתן לנו.

"ערערנו על ההחלטה הזו בפני הוועדה המחוזית בטענה שעמדנו בכל הדרישות ושלטעמנו אין כל הצדקה להוציאנו מהמקום בו הגן שוכן כיום. גן זה לא מטרד. זה צורך קיומי של עיר שרוצה לקלוט אוכלוסייה צעירה וצריכה למצוא פתרון למסגרות חינוכיות בגילאים האלה. ילדים זה לא מטרד, ילדים זו ברכה".

חצר הגן. גישה ייחודית | צילום פרטי

אם נוספת בגן מציינת, כי "מדובר בגן מיוחד במינו. הוא בבעלות ההורים, אנחנו מנהלים את הכספים, בוחרים את הצוות בגן, משפצים את המבנה ועובדים בגינה. הסכמנו לצמצם את שעות הפעילות שלנו בחצר כדי להפריע כמה שפחות, אבל גם זה לא מספיק. אז איפה זה משאיר אותנו? בדרך ללא מוצא.

"השקענו עשרות אלפי שקלים בשיפוץ מבנה הגן ובביורוקרטיה הדרושה לקבלת היתר להפעלת הגן. עכשיו כל זה יורד לטמיון, רק כדי שנחפש לעצמנו מקום אחר שגם בו יהיו שכנים, שגם הם עשויים להתנגד לגן והעירייה שוב תסגור אותנו. הגן שלנו הוא סיפור הצלחה וכואב לנו מאד שהעירייה סוגרת מקום מיוחד כל כך".

ביום שני השבוע, קיימו נציגי ההורים פגישה עם גורמי המקצוע בעיריית באר-שבע כדי לגבש פתרונות בנושא מיקומם של הגנים הפרטיים לגילאי 0-3 בבאר-שבע. למחרת היום, ביום שלישי, דנה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בערר שהגישו ההורים על החלטת הוועדה המקומית בסוגיית המשך פעילותו של  הגן במקומו הנוכחי. בתום הדיון הוחלט כי ייבחנו טענות השכנים וכי נציגי הוועדה יקיימו סיור במקום כדי לעמוד מקרוב על טענותיהם של השכנים בטרם תתקבל החלטה בנושא.

מעיריית באר-שבע נמסר בתגובה: "לגן לא הוצא צו סגירה. לאור העובדה שהוגש ערר, הנושא יידון בקרוב בוועדת ערר".