צופית שמואל. יו"ר ועד הורי בית ספר רכסים. צילום: פרטי
הורים רבים הופתעו בתחילת השבוע לגלות, כי עיריית באר-שבע קיבלה החלטה, להציב מערכת של פאנלים סולאריים לטובת ייצור חשמל, על גגות מוסדות חינוך. הדבר עורר ויכוח נוקב לגבי השאלה, האם החשיפה למערכת הסולארית עלולה להזיק לילדים.

במסגרת ההחלטה של העירייה, הגיעו לפני ימים אחדים עובדים לביצוע התקנה של המערכת על גג בית הספר 'רכסים' ברמות. משנודע להורים, אלה  הביעו תרעומת על כך שהעירייה לא שיתפה אותם בהחלטה: "אף אחד לא שאל אותנו כאילו שאין מדובר בילדים שלנו", טוענת אמא לילד בבית הספר "אף אחד לא יודע אם המערכת הזו מסוכנת לבריאות הילדים, אין לנו מושג על איזה מערכת מדובר וזה לדעתי חוסר אחריות לא לשתף אותנו".

יו"ר ועד ההורים המרכזי של בית הספר 'רכסים' עו"ד צופית שמואל, פנתה להורים בכתב והסבירה את עמדת ההורים בסוגיה של התקנת מערכות סלולאריות. "מועד ההורים בבית הספר 'רכסים' מאמין כי שימוש באנרגיה 'ירוקה' הינו חשוב" כתבה, אולם הבהירה חד משמעית:"ועד ההורים מתנגד בכל תוקף להתקנת פאנלים על גג בית הספר".

עו"ד שמואל, מנמקת מדוע הם מתנגדים ומהסיבות הבאות:"סכנה לחשיפה ממושכת של הילדים לקרינה אלקטרומגנטית מהממירים המחוברים למערכת, בצורה שלא בהכרח תהיה מבוקרת כנדרש. מדובר בטכנולוגיה שבמושגים מדעיים נחשבת עדיין חדשה. כל עוד אין מחקרים המוכיחים בצורה חד משמעית כי קיימת סכנה לטווח ארוך בחשיפה קרובה וממושכת למתן כזה, אנו לא מוכנים שילדינו ישמשו כשפני ניסיונות". וועד ההורים החליט כי ינקטו כל הצעדים הנדרשים למניעת התקנת המערכות הסלולאריות על גג בית הספר 'רכסים' עד לבדיקת הנושא.

יו"ר הנהגת ההורים העירונית אבנר ביטון מסר:"ראשית, כל עבודות בנייה בבתים פרטיים ומוסדות ציבור צריכים לקבל היתר בניה, זאת אומרת בבית ספר אני מעריך שהכל נעשה קשורה וקיבל היתר בניה. הרי מה טוענים ההורים? שיש חשש מקרינה וגם את זה ניתן לבדוק, אנחנו בעד לבדוק ושהילדים שלנו יהיו מוגנים ובטוחים בעת שהייתם במוסד חינוכי. טענה נוספת של ההורים" מסביר ביטון.

 "מה קורה במצב שאם חס וחלילה מתנפץ או איזה תקלה יכולה לסכן את התלמידים, ופה אני אומר כי אם זה עובר את הרישוי של מכון התקנים אז אין בעיה ואם יש בעיה לא לבצע זאת. אנחנו בעד קידמה אבל לא רוצים לסכן את התלמידים" אומר אבנר ביטון.

דובר עיריית באר-שבע אמנון יוסף מסר בתגובה: "ראשית עלי לציין, אין חשש מסכנת קרינה ממתקן פוטו – וולטאי. הממונה על קרינה בלתי מייננת ממתקני חשמל במשרד לאיכות הסביבה מציין במפורש 'המשרד להגנת הסביבה רואה בעין יפה את הצבת המתקנים לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו – וולטאית על גגות מבנים קיימים או עתידיים כחלק ממדיניות זו'. מדובר" אומר דובר העירייה, "במהלך עירוני להתקנת פאנלים סולאריים על גגות מוסדות חינוך ליצירת חשמל. כאמור שאינו מהווה כלל קרינה".

עוד מוסיף ומוסר דובר העירייה: "המתקנים הסולאריים אשר הותקנו במספר מוסדות חינוך בעיר הוקמו על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה. יש לציין, בסיום ההתקנה ולפני הפעלת המתקנים הסולאריים, בוצעו בדיקות קרינה בכל בתי הספר לבחינת השפעת המתקן הסולארי והן נמצאו תקינות לחלוטין". בנוגע לבית הספר 'רכסים' מסר דובר העירייה:"הוחלט לעת עתה להפסיק את המשך העבודות להתקנת סולאריים עד לקיום פגישת הסבר שתתקיים עם ההורים, בה ישתתפו גורמי המקצוע בעירייה ונציגי המשרד להגנת הסביבה, כדי להציג בפניהם, כיצד המערכת עובדת שהיא אינה גורמת לקרינה".