בדקות האחרונות נשמעו אזעקות בכל רחבי באר שבע בגלל מטחים שנורו מרצועת עזה. בדקות אלה נבדק דיווח על פגיעה באחת השכונות בעיר. אין נפגעים. שאר הנפילות הן בשטחים פתוחים כשחלק מהרקטות גם יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. 

נפילת הרקטה בבאר שבע. צילום: לא ידוע, נשמח לתת קרדיט

הנפילה בבאר שבע. למרבה המזל איש לא נפגע. צילום: לא ידוע, נשמח לתת קרדיט

בשעות האחרונות טופלו במיון 'טרם' בבאר שבע ארבעה נפגעים כתוצאה מירי רקטות על העיר והאזור. שלושה מהנפגעים מעדו בדרכם לממ"ד וסבלו משברים ביד וברגל. אחת הנפגעות סבלה משאיפת עשן. 

כיפת ברזל מיירטת את הירי לבאר שבע. צילום: דניאל כהן

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ, פנה לתושבים ואמר: "תושבים יקרים, אנחנו בראשיתו של סבב לחימה. מאתמול בלילה נורו טילים לעבר העיר שלנו, העיר באר שבע. אני פונה אליכם ומבקש שתפעלו על פי ההנחיות הפשוטות, הברורות, אלה שמצילות חיי אדם, של פיקוד העורף. כיפת ברזל, טובה ככל שתהיה, היא לא הרמטית, אני מבקש מכם לקחת אחריות, כל אחת ואחד מאיתנו הוא חלק מהחוסן הלאומי. בואו ניתן לדרג המדיני והצבאי את היכולות לפעול כפי שדרוש, כפי שנחוץ. מי שלא חייב לצאת החוצה, אנא מכם, תישארו צמודים למרחבים המוגנים. ביחד נעבור גם את הסבב הזה, בעזרת השם, בשלום".

רקטה נפלה לפני זמן קצר בשטח פתוח במועצה אזורית אשכול. שיה מקוט בן 39 מתאילנד העובד במשק חקלאי במושב אוהד נפצע באורח קשה ופונה לטיפול בבית חולים 'סורוקה'. שיה נפגע מרסיסים בעת ששהה בחממה סמוך למקום הנפילה. שיה נמצא בארץ כ-3 שנים ומאז הגעתו עובד במשק של רונן כהן, חקלאי ותיק באשכול המגדל ירקות. המועצה נמצאת בקשר עם שגרירות תאילנד בישראל סביב האירוע.

ניידת טיפול נמרץ באשכול. פועל זר מתאילנד נפצע. צילום: תיעוד מבצעי מד"א
הטיל נפל באחד משבעת הישובים באשכול שאינם ממוגנים למרות חשיפתם הישירה לירי. גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול אמר: ״לא יתכן שבמועצה המטווחת ביותר בארץ יהיו תושבים ללא מיגון. תושבים אלה חיים בלב האיום הבטחוני ואנחנו נלחמים על דרישתנו למגנם. נשיא המדינה היה אצלנו היום באשכול והעלינו בפניו את הסוגיה הכואבת והוא הבטיח שיטפל בכך אישית. בהזדמנות זו אני מבקש לאחל החלמה מהירה לשיה מקוט וחוזר ומדגיש לתושבים את חשיבות ההישמעות להנחיות ההתגוננות״.

לראשונה מאז מבצע 'צוק איתן' נשמעה אזעקה גם בעיר ערד. לא ידוע על נפגעים ולא נגרם נזק.

השכונה שנפגעה בבאר שבע. צילום: לא ידוע, נשמח לתת קרדיט

השכונה שנפגעה בבאר שבע. צילום: לא ידוע, נשמח לתת קרדיט

בתוך כך, שוטרים וחבלנים פועלים בזירת נפילה רקטית בכביש 25 באזור הכניסה לבאר שבע מכיוון אופקים. אין דיווח על נפגעים. מתבצעת הכוונת תנועה.

בשל נפילת רקטה שנורתה ככל הנראה באחד המטחים האחרונים לאזור, נפגעה תשתית מסילת רכבת בצומת גורל, הסמוך לבאר שבע, וכן נפגעו מרכיבי תקשורת ואיתות הסמוכים לה.

בשל כך, הופסקה זמנית תנועת הרכבות בין באר שבע לקריית גת (הקו המזרחי לבאר שבע), עד לתיקון המסילה ומרכיבי התקשורת הסמוכים לה, וכן עד לסיום טיפול חבלני המשטרה באמצעי הלחימה, וביצוע סריקות שמבוצעות בשעה זו באיזור.

לפי שעה, רכבות בקווים באר שבע-הרצליה ובאר שבע- כרמיאל, תחלנה ותסיימנה את נסיעתן מצפון בתחנת קריית גת תחנות להבים-רהט, באר שבע מרכז ובאר צפון תיסגרנה באופן זמני.

יוזכר כי בשל הנחיות הגורמים הבטחוניים, הופסקה אתמול תנועת הרכבות במקטע אשקלון-באר שבע, כחלק מקו הנגב המערבי, ותחנות אופקים, נתיבות ושדרות סגורות לשירות.

נפילת רקטה סמוך לבאר שבע. צילום: לא ידוע, נשמח לתת קרדיט

על רקע המצב הביטחוני וירי הרקטות הבלתי פוסק, ביקר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין היום (ראשון) בחדר המצב במועצה האזורית אשכול, וביקש לחזק את ידי תושבי עוטף ישראל הסובלים לצד אזרחי הדרום כולם מירי הרקטות בימים האחרונים.

"אנחנו בפתחו של שבוע מתוח, ובמהלכה של תקופה ארוכה, ארוכה מידי, שבה אתם תושבי הדרום מטווחים על ידי ארגוני הטרור ברצועת עזה,״ אמר הנשיא והמשיך: ״העמידה האיתנה שלכם היא לא טריוויאלית, ולא מובנת מאליה. יש כאן התיישבות ציונית גאה וחדורת מטרה שיודעת לא לוותר ולהאבק על החיים כאן, על הגבולות, על המדינה כולה".

הנשיא ביקש לשוב ולהדגיש בפני התושבים באמצעות ראשי הרשויות את חשיבות ההקשבה להוראות הבטיחות ואמר: ״הקפדה על הוראות פיקוד העורף יצילו אותנו ויאפשרו לצה״ל מרווח נשימה ופעילות. הוראות אלה נכתבו בדם."

בתום ביקורו אמר הנשיא: ״אני רוצה לומר לכם ובאמצעותכם לכל תושבי עוטף ישראל תודה רבה. תודה על החלוציות ועל ההשראה עבור כולנו להתנהגות במצבים שכאלה. אנחנו לא ניתן להם. לא נרפה עד אשר ישוב לפה שקט ושכנינו יבינו שמולנו עדיף לחיות רק בשלום. אין לכם מושג כמה כח שואבים תושבי ישראל מעמידתכם ומהדרך שבה אתם עוטפים את מדינת ישראל כולה. איש לא יוכל להוציא אותנו מכאן".

ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני הודה לנשיא ואמר: ״ישנן פגיעות קשות בנפש בכל צבע אדום. זו המשימה שלנו, להוציא את תושבינו ממעגל פגיעות הנפש. המקום כולו בפריחה ואנחנו צריכים לראות איך אנחנו ממשיכים לתת פה כוחות עבור החוסן של כולנו.״

ראש המועצה האזורית שער הנגב תמיר עידאן הוסיף: ״ההגעה שלך לכאן דקה אחרי להיות פה איתנו, מחזקת את כולנו. אנחנו לא במקום של טרוניה. עוטף עזה בצמיחה מרשימה, כמעט לא טבעית. ועכשיו המשימה היא לא לאבד, לא לפגוע בעוצמות השגשוג. אנחנו מתכננים להמשיך ולבנות פה, להרחיב את הישובים ולבנות גם ישוב חדש".