אחרי שבתחילת השבוע חסמו עובדי מפעל 'חרסה' בבאר שבע שנסגר את כביש 60 כמחאה, הבוקר (שישי) יצאו העובדים להפגין מול ביתו של הבעלים של חברת 'חמת' יואב גולן בכפר שמריהו, שבבעלותו גם מפעל 'חרסה'.

עובדי מפעל 'חרסה' מפגינים. הזעקה שלהם נשמעה גם בכפר שמריהו. צילום: יקיר אוקנין

עשרות מפגינים הגיעו באוטובוסים כדי למחות נגד סגירת המפעל שהוקם בשנת 1952 ו-130 עובדיו נותרו ללא תעסוקה. המשטרה ביחד עם אנשי אבטחה, נערכו מבעוד מועד וזאת מחשש שההפגנה תגלוש לאלימות.

העובדים הזועמים מפנים אצבע מאשימה כלפי הבעלים וקוראים קריאות נגדו ונגד הנהלת המפעל. בשלב זה לא נרשמו אירועים חריגים, אולם זעקתם של העובדים הממורמרים נשמעת בכל האזור, אלה מצוידים ברמקולים וציוד הגברה, מרעישים ומסרבים להתפנות.

מזכיר האיגוד המקצועי בהסתדרות מרחב הנגב, יקיר אוקנין, המלווה את המפגינים, תיאר את המצב בשטח:" המצב פשוט אינו ניתן להסבר במילים, נוכח המראות הקשים של העובדים, פורקים את הכעס והזעם לאחר שנתנו ברוב תמימותם להנהלה, את מלוא האמון שביום בהיר הודיעה על סגירת המפעל, ללא שום רחמים בלי שום התנהלות תקינה מול נציגות העובדים וההסתדרות".

הפגנת עובדי מפעל 'חרסה'. "אי אפשר להסביר את המצב במילים". צילום: יקיר אוקנין

אם לי די לצרות של עובדי מפעל 'חרסה', גם עתידם התעסוקתי של עובדי מפעל 'אמיליה קוסמטיקס' בירוחם הוא לוט בערפל, וסכנת פיטורים מרחפת מעל ראשם של 240 עובדים. יש לציין כי בשלב זה טרם קיבל החלטה דירקטוריון החברה לגבי עתיד המפעל, ואם להוסיף לזה את מפעל 'פיניציה' שנקלע לקשיים בשל טענות של חרם צרכנים של המגזר החרדי, היה זה שבוע מן הקשיים לתעסוקה בנגב, שאינו מבשר טובות לתעשיית הלואו-טק שהולכת ונעלמת ובמקביל מקפיצה את אחוזי האבטלה באיזור.