המקלט בו התקיימה הפעילות של הפורום לדו-קיום. צילום: הרצל יוסף

ההתכתשות בין עיריית באר שבע לעמותת פורום דו־קיום בנגב, שמפעילה את מועדון 'מולתקא מפגש' בשכונה ד', נמשכת. העירייה דורשת מהעמותה תשלומי ארנונה בסכום של 480 אלף שקל באופן רטרואקטיבי על שבע שנות פעילותה במקלט הציבורי ברחוב שלמה המלך. הדרישה של העירייה מגיעה חודש בלבד לאחר שהתקבל הערעור של העמותה על צו הפינוי של העירייה, אשר דרשה ממנה לפנות את המקלט בשל פעילות פוליטית.

הסיקור המלא של מיינט באר שבע:
צאו בחוץ: צו פינוי למועדון מולתקא-מפגש בשכונה ד'
רוביק דנילוביץ משיב לאנשי האקדמיה "פעילות מועדון מולתקא-מפגש מסיתה נגד מדינת ישראל"
שביעות רצון בעירייה: בית המשפט דחה את עתירת הפורום לדו-קיום בנגב
הפורום לדו-קיום עתר לעליון, צו ביניים ימנע פינוי את המועדון השנוי במחלוקת

ב־20 לינואר קיבלה העמותה הודעה מהעירייה ובה דרישה לתשלום ארנונה לפעילות בין השנים 2018-2012 וכן של השנה הנוכחית. העמותה טוענת כי זו הפעם הראשונה בה היא מתבקשת לשלם ארנונה עבור מבנה ציבור ממנו היא פועלת.

כזכור, העירייה הוציאה לעמותה צו פינוי מהמקלט לאחר שטענה כי מתקיימת בו פעילות שאינה תואמת את החוזה שעליו העמותה חתמה. בין האירועים שהעירייה הלינה עליהם: דיון בנושא סרבנות מצפון, אירוע על הנכבה וסדנה לצילום הפגנות.

פורום דו־קיום הגיש מכתב לעירייה בדרישה לבטל לאלתר את דרישת התשלום, הנגועה לדבריהם בשיקולים זרים, ולהתדיין איתה בעניין המשך התשלום מעתה ואילך. במכתב שהגישו עו"ד ישי שנידור ועו"ד כרמל פומרנץ בשם העמותה, הם מבקשים לבטל את החיוב. השניים טוענים כי חיוב רטרואקטיבי בתשלומי ארנונה אינו חוקי, אלא במקרים חריגים בלבד.

"אי הוצאת החיובים בעבר לא היתה בגדר טעות של העירייה. מדובר בהחלטה מודעת של העירייה אשר הכירה בכך שהפורום, שהינו מוסד מתנדב לתועלת הציבור, המקיים במקום פעילות חברתית ולא כלכלית/עסקית/למטרות רווח, אינו אמור לשלם ארנונה".

כמו כן, הוסיפו עורכי הדין, "אי אפשר שלא לעמוד על היבט חמור של שיקולים זרים שקיים בחיוב חדש זה, העולה בכדי התנכלות של ממש וניסיון לעקוף פסק דין. הקשר בין שני האירועים ברור".

מפורום דו־קיום בנגב נמסר בתגובה: "גם אחרי הפסיקה הברורה של בית המשפט העליון, העירייה, בלחץ של גורמי ימין קיצוני, ממשיכה לנסות לרדוף ולהשתיק את מי שמנסה לקדם פעילות משותפת של יהודים וערבים בעיר. ההחלטה לתקוף עמותה דרך דרישה לתשלום ארנונה רטרואקטיבית בסכום אסטרונומי, היא החלטה בריונית ולא חוקית, המהווה שיא חדש במאבק של עיריית באר שבע נגד חופש הביטוי. כמו שעיריית באר שבע נחלה כישלון חרוץ בניסיון לפנות אותנו, כך יהיה גם הפעם".

חשבתם שרק בעמותת פורום דו־קיום כועסים? הנה התגובה של עיריית באר שבע להשתלשלות הדברים: "מדובר בעמותה שמחזיקה בנכס מזה כעשר שנים ולא שילמה כנדרש על פי חוק ובהתאם להסכם שנחתם עמה לשלם תשלומי ארנונה לרשות", נמסר מעיריית באר שבע.

"כידוע כל עמותה שמקבלת מבנה ציבורי נדרשת על פי החוק לשלם ארנונה. מדובר בחוצפה ועזות מצח מצד העמותה לא לשלם לאורך שנים ולטעון שמדובר ברדיפה. הדרישה מהעמותה לשלם את חובות העבר היא כנדרש על פי החוק".